Teatr
Marcowa podróż do "Ameryki" z Teatrem Polskim w Bydgoszczy

Marcowa podróż do "Ameryki" z Teatrem Polskim w Bydgoszczy

  • 2024-03-14, do 2024-03-15
  • Teatr Polski im. H. Konieczki, Bydgoszcz
  • Zobacz profil >>

Opis

Trwa Marzec Kobiet w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Kolejną z propozycji TPB jest „Ameryka” w reżyserii Julii Holewińskiej. Pokazy odbędą się 14 i 15 marca o godz. 19:00 na małej scenie TPB. Będzie to pierwsza okazja po prawie rocznej przerwie, by wyruszyć z TPB w podróż do „Ameryki” Julii Holewińskiej i Tomasza Szerszenia. Po pokazie 15 marca odbędzie się także czytanie fragmentów książki „Doprowadzone do wrzenia” autorstwa Małgorzaty Grosman.

Inspiracją dla „Ameryki”, do której tekst  napisała reżyserka spektaklu Julia Holewińska wraz z Tomaszem Szerszeniem - antropologiem kultury, badaczem sztuki i artystą wizualnym, stało się wyzwolicielskie dekolonialne spojrzenie, polegające na oduczaniu się oczywistości, podważaniu świętości, odkrywaniu skrytej przemocy i wpisanej w naszą kulturę i system społeczno-ekonomiczny opresji.

Sceniczna opowieść o Gombrowiczu zabiera widzów w podróż po jego ukochanej Ameryce Południowej i jednocześnie w głąb jego nowego, nieznanego dramatu. Twórcy i twórczynie spektaklu przyglądają się między innymi ekologii i religijności. Ukazują także pragnienie Gombrowicza o ustanowieniu nowej kartografii, o zdekolonizowaniu myślenia, o konieczności wymyślenia nowych bohaterów na miarę „nowego wspaniałego świata”. 

W narracji Gombrowicza pojawiają się: Kolumb, Maradona, Isaura i Amazonia – każde z nich wadzi się ze swoją własną opowieścią i, przede wszystkim, z historią kolonizacji i innych form opresji, stając w obronie rewolucyjnych i progresywnych wartości. W ich opowieściach Ameryka Południowa jest nie tyle egzotycznym miejscem uchodźctwa, ostatnim portem, co raczej przestrzenią wcielanych w życie utopii i codziennych rewolucji, które zachodzą tam wcześniej i gwałtowniej niż w Polsce. Polska bowiem przegląda się w Ameryce Łacińskiej niczym w lustrze – i na odwrót.

W spektaklu  ważnym wątkiem są losy kobiet. „Ameryka” w reżyserii Julii Holewińskiej opowiada historię Isaury, która po poronieniu zostaje oskarżona o zabójstwo. Postać ta, oraz jej sceniczne losy powstały w oparciu o prawdziwe wydarzenia, które przyczyniły się do walki kobiet z całego kontynentu o prawo do darmowej i przede wszystkim legalnej aborcji – z pozytywnym skutkiem. Wątek Isaury przynosi na myśl problemy z jakimi do tej chwili borykają się Polki.

Być może więc, by zmienić Polskę, trzeba ją przemieścić, wprawić w ruch, skonfrontować z Innym?

Pokazy „Ameryki” w reżyserii Julii Holewińskiej odbędą się 14 marca (czwartek) i 15 marca (piątek) o godz. 19:00 na małej scenie TPB.

Po piątkowym pokazie TPB zaprosi widzów na wyjątkowe wydarzenie – czytanie fragmentów książki „Doprowadzone do wrzenia” autorstwa Małgorzaty Grosman. Książka stanowi papierowy zapis bloga, który powstał w czasie strajków kobiet i pandemii. Autorka porusza najważniejsze dla niej kwestie związane z sytuacją kobiet we współczesnym świecie. Czytanie odbędzie się o godz. 20:45 na małej scenie TPB. Wybranie fragmenty odczytają aktorki TPB – Zhenia Doliak i Emilia Piech. Wstęp na wydarzenie jest darmowy.

Bilety do nabycia w kasie Teatru Polskiego w Bydgoszczy czynnej od środy do piątku w godz. 14:00-18:00 a także na godzinę przed spektaklami (bilety@teatrpolski.pl; +48 52 339 78 18; +48 885 60 70 90) oraz poprzez stronę www.teatrpolski.pl (zakładka KUP BILET).

fot. Natalia Kabanow 

Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.