Dzieje się - Teatr

Początek roku 2024 w Teatrze Polskim w Bydgoszczy

2023-12-08 12:35:45 | Bydgoszcz

Po Nowym Roku bydgoska publiczność będzie miała szansę cieszyć się różnorodnym styczniowym repertuarem Teatru Polskiego w Bydgoszczy, który właśnie został ogłoszony. Afisz otworzy ostatnia premiera TPB, "Buka", w reżyserii Olgi Turutii-Prasolovej. Kolejnym punktem programu będą oparte na autorskim tekście Julii Holewińskiej – "Ostatnie dni Eleny i Nicolae Ceaușescu". Spektakl wyreżyserował Wojciech Faruga. Wyjątkowym zwieńczeniem styczniowych artystycznych doznań będzie premiera "Hamleta" w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego.

Buka spektaklPowrót "Buki" po premierze

W listopadzie premierę miała „Buka” w reżyserii Olgi Turutii-Prasolovej, po trzech pokazach spektakl powróci na małą scenę TPB już w pierwszym tygodniu stycznia. Twórczynie oraz twórcy przedstawienia ukazują HERstorię nadając podmiotowość kobiecej bohaterce, dając jej prawo zabierania głosu na wszelkie tematy i wyciągając na światło dzienne jej codzienne problemy, nadzieje i porażki.

„Buka” Leny Laguszonkowej i Kateryny Penkovej opowiada o byciu kobietą w XXI wieku. Spektakl staje w kontrze założeniom, że kobiece bohaterki mamy ukazywać tylko przez pryzmat ich walorów zewnętrznych, lub jako matki, żony, czy kochanki – funkcjonujące w odniesieniu do mężczyzny. Buka nie daje się zdefiniować przez pryzmat męskości. „Buka” jest opowieścią uniwersalną, porusza tematy wspólne dla nas wszystkich, jej doświadczenia są doświadczeniami kobiet w Ukrainie, Polsce i na całym świecie. W inscenizacji Olgi Turutii-Prasilovej Buka toczy walkę wewnętrzną z postsowieckim pojmowaniem roli kobiety, ujawniając schematy społeczne, zakorzenione w nas traumy i potrzebę uzyskania podmiotowości jako jednostka. Spektakl, którego współproducentem jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, przyjmuje formę stand-upu, co jeszcze bardziej uwydatnia jego komediowo-dramatyczny nastrój.

„Buka” powstała we współpracy z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie w ramach III edycji rezydencji artystycznych dla twórczyń i twórców z Białorusi i Ukrainy. Spektakl został dofinansowany przez Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego w ramach I Otwartego Konkursu na dofinansowanie przedsięwzięć na rzecz dialogu Polaków z narodami Europy Wschodniej.

Na małą scenę TPB „Buka” powróci 5 stycznia (piątek) o godz. 19:00 oraz 7 stycznia (niedziela) o godz. 18:00. Oba pokazy odbędą się z napisami w języku ukraińskim.

Ostanie dni dyktatorów na małej scenie TPB

Kolejną styczniową propozycją TPB będą „Ostatnie dni Eleny i Nicolae Ceaușescu" w reżyserii Wojciecha Farugi. Oparty na autorskim tekście Julii Holewińskiej dramat przygląda się zmierzchowi dyktatury rumuńskich przywódców. Spektakl pokazuje upadek władców, śledzi etapy, w których z bogów stają się więźniami i w końcu giną.

W grudniu 1989 roku małżeństwo Ceaușescu widziało, co dzieje się na ulicach i jak demonstranci reagują na ich widok, jednak nie dopuścili do siebie myśli, że to właśnie przeciwko nim zwraca się społeczeństwo. Zdaniem obojga ich sytuacja wynikała ze zdrady. Ceauºescu do samego końca odrzucali zarzut o wpędzenie kraju w głód i nędzę, wskazywali za to na osiągnięte przez nich sukcesy. Twórców i twórczynie przedstawienia interesują też losy i zachowania osób, które towarzyszyły małżeństwu w ich ostatnich godzinach.

„Ostatnie dni Eleny i Nicolae Ceaușescu" otrzymały patronat Rumuńskiego Instytutu Kultury. Spektakl bierze udział w 30. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesne, organizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Styczniowe pokazy odbędą się 12 stycznia (piątek) i 13 stycznia (sobota) o godz. 19:00 oraz 14 stycznia (niedziela) o godz. 18:00.

Styczniowa premiera

W ostatni weekend stycznia TPB zaprosi widzów na pierwszą, w 2024 roku, premierę – „Hamleta” w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego. Kanwą dla spektaklu stało się głośne krakowskie przesłuchanie do roli tytułowego Hamleta, które błyskawicznie stało się sensacją w mediach społecznościowych.

W inscenizacji TPB twórcy oraz twórczynie przyglądają się dobrze znanemu dramatowi Szekspira z nowej perspektywy, włączając inne utwory poety. Publiczność będzie miała okazję zobaczyć także różne wcielenia Hamleta, które wspólnie zmierzą się z zagadnieniami szacunku, podmiotowości i misyjności zawodu aktora.

Premierowy pokaz spektaklu odbędzie się 26 stycznia (piątek) o godz. 19:00. Na dwa pokazy popremierowe TPB zaprosi widzów 27 stycznia (sobota) o godz. 19:00 oraz 28 stycznia (niedziela) o godzinie 18:00. Spektakle zaprezentowane zostaną na małej scenie TPB.

Bilety do nabycia w kasie Teatru Polskiego w Bydgoszczy czynnej od środy do piątku w godz. 14:00-18:00 a także na godzinę przed spektaklami (bilety@teatrpolski.pl; +48 52 339 78 18; +48 885 60 70 90) oraz poprzez stronę www.teatrpolski.pl (zakładka KUP BILET).

ip

zdjęcie: "Buka", fot. Przemysław Jendroska

Słowa kluczowe: spektakle, premiery, przedstawienia, bilety, repertuar
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
ŁÃłÅźko pełne cudzoziemcÃłw
Gwiazdy na premierze spektaklu "Łóżko pełne cudzoziemców" [FOTO]

To najnowsza sztuka Teatru Capitol, która będzie grana nie tylko w Warszawie, ale również w całej Polsce!

Komediantka
Nadchodzi Marzec Kobiet w Teatrze Polskim w Bydgoszczy Bydgoszcz

W marcowym repertuarze znajdują się spektakle wyreżyserowane jedynie przez kobiety.

BezdroÅźe
"Bezdroże" - Teatr WTW zaprasza na dramat interaktywny w odcinkach

Premiera pierwszego odcinka już 24 lutego 2024 roku, w rocznicę rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Polecamy
Cirque du Soleil powraca do Polski [WIDEO]

Podziwiaj ulubione akrobacje, zobacz nowe akrobatyczne akty.

Stand-up
Kto rządzi w polskim standupie?

Czyje występy są najbardziej oblegane? Oto dziesiątka topowych polskich komików.

Polecamy
Ostatnio dodane
ŁÃłÅźko pełne cudzoziemcÃłw
Gwiazdy na premierze spektaklu "Łóżko pełne cudzoziemców" [FOTO]

To najnowsza sztuka Teatru Capitol, która będzie grana nie tylko w Warszawie, ale również w całej Polsce!

Komediantka
Nadchodzi Marzec Kobiet w Teatrze Polskim w Bydgoszczy Bydgoszcz

W marcowym repertuarze znajdują się spektakle wyreżyserowane jedynie przez kobiety.