Dzieje się - Teatr

Nadchodzi Marzec Kobiet w Teatrze Polskim w Bydgoszczy

2024-02-23 14:11:15 | Bydgoszcz

Teatr Polski w Bydgoszczy świętować będzie nie tylko Dzień  Kobiet, ale cały Marzec Kobiet – w marcowym repertuarze znajdują się jedynie spektakle wyreżyserowane przez kobiety, stawiające przeżycia kobiet na pierwszym planie.

Teatr Polski w Bydgoszczy Marzec KobietMarzec Kobiet

Marzec Kobiet otworzy „Buka” – spektakl w reżyserii Olgi Turutii-Prasolovej ukazujący HERstorię, nadający podmiotowość kobiecej bohaterce, dający jej prawo zabierania głosu na wszelkie tematy i wyciągający na światło dzienne jej codzienne problemy, nadzieje i porażki. „Buka” jest opowieścią uniwersalną, porusza tematy wspólne dla nas wszystkich, jej doświadczenia są doświadczeniami kobiet w Ukrainie, Polsce i na całym świecie.

„Buka” Leny Laguszonkowej i Kateryny Penkovej opowiada o byciu kobietą w XXI wieku. „Buka” staje w kontrze założeniom, że kobiece bohaterki mamy ukazywać tylko przez pryzmat ich walorów zewnętrznych, lub jako matki, żony, czy kochanki – funkcjonujące w odniesieniu do mężczyzny. Buka nie daje się zdefiniować przez pryzmat męskości.

Pokazy spektaklu z napisami w języku ukraińskim odbędą się na małej scenie TPB 2 marca (sobota) o godz. 19:00 oraz 3 marca (niedziela) o godz. 17:00.

Marcowe powroty

W marcu na afisz powróci reżyserski debiut Anity Sokołowskiej – „Komediantka” będąca adaptacją klasycznej powieści Władysława Reymonta opowiadającej o losach Janki Orłowskiej, młodej dziewczyny, która nie widzi się w zaplanowanej dla siebie roli żony i zamierza zostać aktorką.  

Ta sceniczna adaptacja „Komediantki” to prosta, przepełniona emocjami, sentymentalna wręcz opowieść o miłości i nienawiści do teatru. Jej forma bazuje na ruchu, poprzez który wyraża się pęd, szaleństwo jednostki, podejmowane w jej życiu ryzyko i niejednoznaczność istnienia w świecie zarówno fizycznym, jak i duchowym. Obudowany tym ruchem trzon opowieści ma jednocześnie być formą zabawy teatralnej i zapisem kondycji zarówno teatru i jego aktorów, jak i nas samych. W ten sposób „Komediantka” staje się historią o potrzebie uwalniania emocji, pewnego rodzaju katharsis. Spektakl to żywy obraz siły twórczej i energii płynącej z teatru, dzięki której w każdym z bohaterów-artystów wciąż tli się nadzieja na zmianę, żyje wiara w pasję, której już samo posiadanie jest wygraną, to wreszcie siła napędowa, która nie pozwala się poddać i motywuje do podejmowania działania.

Pokazy „Komediantki” odbędą się w Teatrze Kameralnym 8 marca (piątek) i 9 marca (sobota) o godz. 19:00 oraz 10 marca (niedziela) o godz. 18:00.

Po prawie rocznej nieobecności na deski TPB powróci także „Ameryka” w reżyserii Julii Holewińskiej. Inspiracją dla „Ameryki” jest wyzwolicielskie spojrzenie, oparte na oduczaniu się oczywistości, podważaniu świętości, odkrywaniu skrytej przemocy i opresji wpisanej w naszą kulturę oraz system społeczno-ekonomiczny.

Centralną postacią tej opowieści jest Witoldo Gombrowicz – argentyński pisarz, noblista, uciekinier z polskości , który zabiera widzów w podróż po ukochanej Ameryce Południowej i jednocześnie w głąb swojego nowego, nieznanego dramatu, którego głównymi bohaterami staną się: Kolumb, Maradona, Isaura i Amazonia.

Twórczynie oraz twórcy przyglądają się między innymi ekologii, religijności. W spektaklu  ważnym wątkiem są także losy kobiet. „Ameryka” w reżyserii Julii Holewińskiej opowiada historię Izaury, która po poronieniu zostaje oskarżona o zabójstwo. Postać ta, oraz jej sceniczne losy powstały w oparciu o prawdziwe wydarzenia, które przyczyniły się do walki kobiet z całego kontynentu o prawo do darmowej i przede wszystkim legalnej aborcji – z pozytywnym skutkiem. Wątek Izaury przynosi na myśl problemy z jakimi do tej chwili borykają się Polki.

Ameryka staje się przestrzenią dla nowych utopii i codziennych rewolucji, które zachodzą tam znacznie wcześniej i gwałtowniej niż w Polsce.  Polska bowiem przegląda się w Ameryce niczym w lustrze – i na odwrót.

W podróż do „Ameryki” Julii Holewińskiej i Tomasza Szerszenia widzowie wybiorą się 14 marca (czwartek) i 15 marca (piątek) o godz. 19:00

Po piątkowym pokazie odbędzie się także odczytanie fragmentów książki „Doprowadzone do wrzenia”, w której autorka – Małgorzata Grosman – spisała swoje przemyślenia dotyczące praw kobiet, publikowane wcześniej na blogu. Spotkanie rozpocznie się o godz. 20:45.

Marzec w TPB zakończy się pokazami „Maszyny” w reżyserii Jagody Szelc. Debiut reżyserki na scenie teatralnej to eksperyment stworzony we współpracy z zespołem aktorskim TPB.

W rozmowach o spektaklu reżyserka wspominała, że decyzję o stworzeniu w swoim teatralnym debiucie dyscyplinarnej maszyny podjęła po tym jak trafiła do niej wiadomość o aresztowaniu Julii Holewińskiej, zastępczyni dyrektora TPB ds. programowych, w związku ze Strajkiem Kobiet. Jak powiedziała reżyserka w tamtej chwili myślała „czy ja i inni są w jakiejś maszynie tortur? Co się dzieje?”. Tak powstała maszyna – metaforyczna jak i ta dosłowna.

W “Maszynie” materializują się najdrobniejsze procesy lonżowania myśli, rozpięte między czułością a torturą. Działają według określonych procedur, ale ich temperatura i kierunek zmieniają się zależnie od płci, wieku, klasy społecznej i ekonomicznej - a przede wszystkim w zależności od tego, co usłyszysz. W każdej odsłonie doświadczamy więc tylko wycinka możliwości Maszyny.

Pokazy spektaklu odbędą się 23 marca (sobota) o godz. 19:00 oraz 24 marca (niedziela) o godz. 18:00 na małej scenie TPB.

W ramach Marca Kobiet w Teatrze Polskim w Bydgoszczy planowane są także wydarzenia towarzyszące, które zostaną ogłoszone już w najbliższym czasie.

Bilety do nabycia w kasie Teatru Polskiego w Bydgoszczy czynnej od środy do piątku w godz. 14:00-18:00 a także na godzinę przed spektaklami (bilety@teatrpolski.pl; +48 52 339 78 18; +48 885 60 70 90) oraz poprzez stronę www.teatrpolski.pl (zakładka KUP BILET).

ip

grafika: Alicja Biała/materiały prasowe

Słowa kluczowe: repertuar, spektakle, bilety, program, teatr Bydgoszcz
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Dariusz Gnatowski
Teatr STU żegna Dariusza Gnatowskiego

Aktor, który zmarł 20 października, z krakowskim Teatrem STU był związany od 35 lat.

Klub, spektakl
Znamy laureatów Przeglądu Teatrów Małych Form Kontrapunkt 2022

Sprawdźcie, które spektakle nagrodzono podczas 56. edycji festiwalu w Szczecinie.

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.