Sztuka
Koncert Soul Essence Quartet

Koncert Soul Essence Quartet

  • 2008-08-26, , godzina 19:00
  • Restauracja Piano Nobile, Bydgoszcz

Opis

Grupa Soul Essence Quartet powstała w 2005 roku z inicjatywy czterech młodych bydgoskich muzyków, w tym czasie studentów Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Jej założycielami byli kontrabasista Paweł Urowski (1981), saksofonista i klarnecista Szymon Łukowski (1986), gitarzysta Kamil Pater (1983), oraz perkusista Dawid Fortuna (1988). Muzycy występowali w tym składzie m.in. w ramach organizowanych przez MOK w Bydgoszczy letnich koncertów jazzowych odbywających się na Starym Rynku, prezentując w czasie kolejnych koncertów program "A Tribute to John Coltrane", oraz nawiązujący do stylistyki wytwórni Criss Cross materiał autorski. Kwartet był także gościem 6 i 7 festiwalu "Muzyka w świetle Księżyca" w Pałacu Lubostroń. Po roku ożywionej działalności i zagraniu kilkunastu koncertów zespół został rozwiązany i zawiesił działalność.

W wakacje 2007 roku, po niemal 8 miesięcznej przerwie pojawił się pomysł, aby reaktywować grupę w zupełnie nowym wcieleniu. Miejsce gitary zajął fortepian oraz instrumenty klawiszowe, za którymi zasiadł Michał Szlempo (1983). Czerpiąc inspiracje z muzyki twórców takich jak Brad Mehldau, Dave Douglas, Kurt Rosenwinkel czy Seamus Blake zespół postanowił zająć się przygotowywaniem własnego materiału muzycznego. Przygotowania te zostały uwieńczone nagraniem płyty demo, na której znalazły się dwie kompozycje Pawła Urowskiego, jeden standard spółki kompozytorskiej Richard Rodgers/Lorenz Hart oraz kompozycja Joey'a Calderazzo. Czynione są przygotowania do nagrania albumu zawierającego wyłącznie kompozycje członków zespołu. Nagranie płyty oraz promocyjna trasa koncertowa jest przewidziana na okolice lutego 2009 roku.

Aktualnie w zespole grają:

Szymon Łukowski - (1986) - saksofony tenorowy i sopranowy, klarnet, klarnet basowy. Student AM im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie klarnetu prof. Andrzeja Dudzińskiego oraz w klasie saksofonu prof. Macieja Sikały. Współtworzy kwartet 'Projazzteron', na stałe współpracuje również z zespołami "Jazz Big Band 75" oraz "Eljazz Big Band". Współpracował jako solista z Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, Capellą Bydgostiensis, oraz z kanadyjskim trębaczem Garym Guthmanem w ramach "5 Bydgoszcz Jazz Festival".

Michał Szlempo - (1983) - fortepian, instrumenty klawiszowe. Student AM im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie fortepianu prof. Bogdana Hołowni, absolwent AM im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Wojciecha Niedzieli. Współtwórca grup '012 Acoustic Quartet', 'Sasquatch Jazz Group' oraz 'Tahoe Acoustic Quartet'. Jako członek tej grupy współpracował z Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Bydgoszczy pod dyrekcją Zygmunta Rycherta.

Paweł Urowski - (1981) - kontrabas. Student AM im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie kontrabasu Jakuba Olejnika. Poza Soul Essence Quartet gra w zespołach 'Tahoe Acoustic Quartet' i 'Rafał Gorzycki Ecstasy Project'. Nagrał również debiutancki album "Pig Inside the Gentleman" z zespołem "Contemporary Noise Quintet" (wyd. Electric Eye Records, 2006).

Dawid Fortuna - (1988) - perkusja. Student Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Stanisława Welanyka. Z powodzeniem udziela się na polu muzyki klasycznej (Zespół Perkusyjny Akademii Muzycznej w Krakowie, udział w Audio Art Festiwal '2007) i jazzowej (wielokrotnie nawiązywał współpracę z krakowskim i bydgoskim środowiskiem jazzowym, również na polu muzyki awangardowej).



Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.