Dzieje się - Sztuka

Grand Press Photo zawita do Bydgoszczy

2009-09-29 13:15:39 | Bydgoszcz
 Po Warszawie, Gdańsku, Szczecinie i Poznaniu wystawa najlepszych zdjęć z tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Prasowej Grand Press Photo zawita do Bydgoszczy.

159 zdjęć autorstwa 50 fotoreporterów z całej Polski będzie można oglądać od 3 października do 3 listopada w Muzeum Fotografii przy ul. Królowej Jadwigi 14 w Bydgoszczy. Organizatorem konkursu oraz wystawy jest miesięcznik „Press”.

Grand Press Photo to konkurs dla zawodowych fotoreporterów z redakcji prasowych, agencji fotograficznych oraz dla freelancerów. Od pięciu lat organizuje go miesięcznik „Press”. W tegorocznej edycji jury miało do oceny aż 4,5 tys. zdjęć. Prace były oceniane w kategoriach: Wydarzenia, Ludzie, Życie codzienne, Sport, Przyroda – osobno zdjęcia pojedyncze, osobno fotoreportaże. 49 zdjęć pojedynczych i 16 fotoreportaży finałowych prezentuje wystawa pokonkursowa, która rozpoczyna podróż po kraju. Po Bydgoszczy wystawa będzie prezentowana m.in. w Częstochowie, Lublinie i Tarnowie.

Grand Press Photo jest konkursem wyjątkowym, ponieważ przewodniczącym jury i osobą, która ma decydujący głos przy wyborze nagradzanych prac, jest zawsze zwycięzca najbardziej prestiżowego na świecie konkursu dla fotoreporterów World Press Photo. W tym roku był to amerykański fotoreporter z agencji Getty Images Spencer Platt, którego zdjęcie ze zbombardowanego Bejrutu wygrało World Press Photo w 2007 roku (prezentowane również na wystawie). To on ma głos decydujący przy wyborze nagradzanych prac, w tym Zdjęcia Roku. Obok Platta w jury tegorocznego konkursu zasiadali: Paweł Kopczyński (Reuters), Piotr Małecki (Napo Images), Chris Niedenthal, Piotr Wójcik („Gazeta Wyborcza”).

Główną nagrodę i tytuł Zdjęcia Roku otrzymała fotografia Rafała Malko z „Gazety Wyborczej Trójmiasto”. Pokazuje wiec zorganizowany przez związki zawodowe w Stoczni Gdynia SA, która jest likwidowana z powodu nierentowności. Na wiecu odczytano porozumienie stoczniowców z rządem dotyczące odszkodowań za zwolnienia. Stalowa motorówka „Samarytanka”, na której stoją stoczniowcy, jest pierwszym statkiem zbudowanym w tej stoczni (1931 rok).

Przewodniczący jury Spencer Platt tak motywował ów wybór: – Zdjęcie ze stoczni dotyczy nie tylko Polski, ono przekracza granice. To, co przedstawia, mogłoby się zdarzyć wszędzie: w Pittsburgu czy Birmingham. Ono porusza problem, który ma wpływ na życie nas wszystkich. Kryzys to temat aktualny dziś w każdym kraju. Zwycięskie zdjęcie uchwyciło moment – a to cecha dobrej fotografii. Widzimy na nim chwilę, w której życie ludzi nagle się zmienia. Spędzili w stoczni wiele lat, pewnie rodzice wielu z nich tutaj pracowali. I nagle krach. Nie wiadomo, co będzie z nimi jutro. Czy będą bezrobotni? Przecież nie odwrócą się na pięcie i nie pójdą pracować w kawiarni.

JJ/ip
 
 
Słowa kluczowe: grand press photo 2009 miesięcznik press wystawa pokonkursowa bydgoszcz muzeum fotografii
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Wawel podziemny cz. 1
Wawel podziemny część 1. - nowa trasa stała pod wschodnim skrzydłem Zamku

To złożony i innowacyjny projekt wystawienniczy, archeologiczny i architektoniczno-budowlany.

WieÅźa Eiffla
Wieża Eiffla nocą, czyli zasady fotografowania zabytków i eksponatów muzealnych

Kilka przydatnych informacji odnośnie tego, co wolno fotografować, nie tylko podczas wakacji.

Polecamy
Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.