Dzieje się - Sztuka

Drzeworyt - estetyka i artyzm

2009-09-30 09:32:27 | Bydgoszcz

 Muzeum okręgowe zaprasza wszystkich na wystawę "Wielość w jedności. Drzeworyt polski po 1900 roku", której wernisaż odbył się w piątek w Czerwonym Spichrzu na Wyspie Młyńskiej przy ul. Mennica 8a.

- To tak, jakby kupić torebkę od Prady, albo podróbkę na bazarze - mówi Michał Woźniak, dyrektor Muzeum Okręgowego, przekonując o wyższości grafiki warsztatowej nad grafiką cyfrową. Jednak wciąż wygląda na to, że dni jej popularności minęły wraz z nadejściem doby nowych mediów.

Ta wystawa Muzeum Okręgowego ma przekonać szersze grono zainteresowanych grafiką do wykorzystywania w swym pracach starszych metod- i w tym właśnie grafiki warsztatowej. Ma skłonić młodych ludzi, ale nie tylko ich, do refleksji nad tym, czy faktycznie wartość obrazu stworzonego komputerowo ma taką samą wartość artystyczną, jak grafika tradycyjna.

Wystawa została włączona do programu tegorocznego Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie, prestiżowego przeglądu aktualnych osiągnięć w grafice światowej, gdyż bydgoskie muzeum ma duże zbiory prac wykonanych w tej technice. Ekspozycja pokazująca fragment dziejów Polski, jak wskakuje sama nazwa wystawy - dziejów z przełomu XX i XXI wieku, została w całości przygotowana przez kustosz Barbarę Chojnacką.

Na wystawie będzie okazja zobaczyć prace wielu cenionych artystów, m.in. Władysława Skoczylasa, Wiktorii Goryńskiej, Stefana Mrożewskiego, Tadeusza Kulisiewicza, Bogny Krasnodębskiej-Gardowskiej, Krystyny Wróblewskiej, Marii Hiszpańskiej-Neumann i Jerzego Panka oraz arcymistrza linorytu - Józefa Gielniaka, a także poznać proces powstawania drzeworytu.

Marta Rumińska
(marta.ruminska@dlastudenta.pl)

Słowa kluczowe: Wielość w jedności. Drzeworyt polski po 1900 roku czerwony spichrz bydgoszcz
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Śmierć i Åźycie, Gustav Klimt
"Śmierć i życie" - fundamentalne tematy w obrazie Gustava Klimta

Dzieło musiało mieć dla niego wyjątkowe znaczenie, skoro po kilku latach zdecydował się na przemalowanie go pod wpływem aktualnych przeżyć.

Zdzisław Beksiński obraz
Zdzisław Beksiński o swojej twórczości. Cytaty z artysty w rocznicę urodzin i śmierci

Chciałbym, żeby moje obrazy i rysunki "przetrwały". Oczywiście jest to pragnienie absurdalne - mówił artysta.

Polecamy
Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.