Wykłady - Z życia Uczelni

Letnie Spotkanie z Nauką

2012-08-23 13:51:30 | Bydgoszcz

Jaka ma być w przyszłości największa rzeka Polski? Głównym problemem w dorzeczu Wisły są powodzie, które powodują ogromne straty gospodarcze społeczne i ekologiczne. Program NATURA 2000 nie ułatwia podejmowania decyzji inwestycyjnych. O niezrealizowanych planach na przestrzeni dziejów opowie 25 sierpnia w ramach Letnich Spotkań z Nauką nad jeziorem Wdzydze w Czarlinie-Skoczkowie prof. dr hab. inż. Janusz Pempkowiak, dyrektor Instytutu Oceanologii PAN.

Jak przypomina uczony w zapowiedzi wykładu, tlen, podobnie jak kilkanaście innych pierwiastków, jest niezbędny dla życia. Szczególna pozycja tlenu wynika z jego roli w pozyskiwaniu energii w rozmaitych skalach - od makro do mikro.

Wykład Letnich Spotkań z Nauką składa się z trzech części. Pierwsza poświęcona będzie omówieniu znaczenia tlenu dla życia. Profesor omówi fotosyntezę i oddychanie, wyjaśni skąd na Ziemi wziął się tlen. Druga część wykładu dotyczyć będzie powstania i właściwości tlenu we Wszechświecie. Uczony opowie m.in. o wielkim wybuchu, wytłumaczy pierwotną i wtórną syntezę pierwiastków i utworzenie Układu Słonecznego. Część trzecia skieruje uwagę słuchaczy na stężenie tlenu w wodzie Morza Bałtyckiego i wyjaśnieniu przyczyn jego oscylacji.

Prof. Pempkowiak ukończył studia na Wydziale Chemii Politechniki Gdańskiej, tytuł doktora uzyskał na Uniwersytecie Gdańskim, zaś doktora habilitowanego na Uniwersytecie Toruńskim. Pracuje jako profesor zwyczajny od 1997r. Wykłada na Uniwersytecie Gdańskim i Politechnice Koszalińskiej. Napisał 4 książki i kilkadziesiąt publikacji w liczących się czasopismach międzynarodowych.
 
Zainteresowania naukowe profesora skupiają się na substancjach organicznych w wodzie morskiej i morskich osadach dennych, kwasach humusowych, właściwościach fizyczno-chemicznych i biologicznych kwasów, wpływie substancji organicznych na właściwości wody morskiej i na procesy zachodzące w wodzie morskiej. Uczony jest też specjalistą z zakresu biogeochemii, obiegu węgla w przyrodzie, analizuje budżet węgla w Morzu Bałtyckim, przemiany substancji organicznych w procesie wczesnej diagenezy osadów dennych. Bada biomarkery jako wskaźniki biologiczne skutków zanieczyszczenia środowiska przyrodniczego. Pracuje też nad znaczeniem substancji organicznych w technologii wody i odnową wody.

Letnie spotkania z nauką trwały od 7 lipca. Wykłady odbywały się w każdą sobotę w ramach X Bałtyckiego Festiwalu Nauki i stanowiły letnie przedłużenie tej popularnonaukowej imprezy na teren Regionu Kaszubskiego. Organizatorami spotkań w Ośrodku Pracy Twórczej Instytutu Budownictwa Wodnego Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku były ponadto Instytut Oceanologii PAN w Sopocie oraz Akademia Pomorska w Słupsku.

PAP - Nauka w Polsce

Słowa kluczowe: letnie spotkanie z nauką program natura morze bałtyckie tlen jezioro wdzydze
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
wykład Andrzeja Dragana
Wykład "Sztuczna inteligencja w prowadzeniu badań naukowych" w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie i Szkoła Doktorska zapraszają na wykład Profesora Andrzeja Dragana.

Polecamy
Webinar Youth Human impact o przemocy domowej
"Za zamkniętymi drzwiami" - Youth Human Impact organizuje webinar o przemocy domowej [styczeń 2021]

Gościem będzie Inga Lipińska - terapeuta i kierownik Centrum Praw Kobiet w Żyrardowie.

"Open IT - zacznij karierę w IT" - webinaria WSB w Warszawie

Na przełomie czerwca i lipca 2020 r. czekają nas ciekawe wykłady online przygotowane przez Wyższą Szkołę Bankową w Warszawie.

Polecamy
Ostatnio dodane
wykład Andrzeja Dragana
Wykład "Sztuczna inteligencja w prowadzeniu badań naukowych" w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie i Szkoła Doktorska zapraszają na wykład Profesora Andrzeja Dragana.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.