Spektakle, przedstawienia

Opis spektaklu

"Lekcja Panny Margaridy" to monolog tragikomiczny dla porywczej kobiety, napisany przez brazylijskiego pisarza Roberto Athayde. W latach 60. sztuka ta stała się manifestem ówczesnego pokolenia. Prawie wywołała rewolucję kulturalną w Brazylii. Na murach budynków wypisywano czerwoną farbą: "Panna Margarida". Imię to stało się synonimem wolności słowa.

Panna Margarida stanowi mieszankę wybuchową. Pojawia się wśród nowych uczniów i przeprowadza z nimi lekcję stanowiącą przedziwny zlepek różnych przedmiotów. Wiedzę przekazuje w dosyć niekonwencjonalny i kontrowersyjny sposób (zarówno, jeśli chodzi o treść jak i formę.)Nie uczy rzeczy łatwych, bo porusza problemy bezpośrednio związane z życiem człowieka: miłość, sex, śmierć. Jest kimś, kto wymknął się z ram bycia nauczycielem. Ona wieści, głosi. Jest prorokiem przybywającym z misją pozmieniania ludzkich umysłów: żąda szacunku dla naszych braci zwierząt, pragnie posłuszeństwa i zrozumienia.. Panna Margarida nie jest przeciętną kobietą. Umie lewitować, zna język skał i minerałów oraz wschodnie sztuki walk. Do swojej obłędnej filozofii doszła poprzez lata praktyki w tym zawodzie. Panna Margarida nie jest naiwna. Wie, że na świecie nie istnieje coś takiego, jak doskonałość, ale czemu nie starać się do niej dążyć? To misja bliska jej sercu, dlatego wywołuje ataki choroby, którą Panna Margarida określa jako: "nagłe uderzenia teorii do naczyń wieńcowych. Panna Margarida stawia pytania, rozwiązuje zadania, ale nigdy nie daje gotowych recept na to, jak żyć.

W naszym świecie, Panna Margarida pozostaje tworem wyjątkowym. To, co dla niej najważniejsze, to kontakt z drugim człowiekiem. Bliski kontakt. Czasem bywa surowa, ale surowość Panny Margaridy bardziej niż jej uczniów, ją rani.

Tekst napisany jest w niezmiernie dowcipny sposób, który płynnie przechodzi w tragiczną refleksję nad kondycją współczesnego człowieka w dzisiejszym świecie. Sama postać nauczycielki wymyślona jest tak trafnie, że mamy wrażenie osoby z krwi i kości. Jest odważnym bokserem wagi koguciej. Z każdej walki wychodzi zwycięsko. Jeśli damy się wciągnąć w zabawę, którą zaproponuje nam Panna Margarida, wszystko to, co dotąd wydawało nam się logiczne, przestanie takie być, a absurd nabierze nowego znaczenia. 

Bilety na spektakl

Aktualnie nie posiadamy informacji o biletach na Lekcje panny Margaridy.

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w teatrach sepektakl Lekcje panny Margaridy (Teatr Polski im. H. Konieczki, Bydgoszcz).

Zdjęcia ze spektaklu

Aktualnie nie posiadamy zdjęć ze spektaklu Lekcje panny Margaridy (Teatr Polski im. H. Konieczki, Bydgoszcz).

Obsada i twórcy spektaklu

Aktualnie nie posiadamy informacji o twórcach i obsadzie spektaklu Lekcje panny Margaridy (Teatr Polski im. H. Konieczki, Bydgoszcz).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych ze spektaklem Lekcje panny Margaridy (Teatr Polski im. H. Konieczki, Bydgoszcz).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do spektaklu Lekcje panny Margaridy (Teatr Polski im. H. Konieczki, Bydgoszcz).
Polecamy
Ostatnio czytane
Szewcy - recenzja spektaklu [Teatr Polski we Wrocławiu]
Szewcy - recenzja spektaklu

Jak prezentuje się spektakl "Szewcy" w Teatrze Polskim we Wrocławiu?

Lelenfant
Brave Kids to teraz Lelenfant - projekt artystyczno-edukacyjny w nowej odsłonie

Niezależnie od kraju pochodzenia, dzieci i młodzież znajdują wspólny język podczas zabaw, gier i twórczej ekspresji.

O nich się mówi
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.