Dzieje się - Sztuka

Dwa niezwykłe duety na 6. Festiwalu Ethniesy

2018-03-09 14:14:57 | Bydgoszcz

15 marca 2018 na otwarcie szóstej edycji Festiwalu Ethniesy w bydgoskim Miejskim Centrum Kultury  wystąpią dwa niezwykłe duety. Koncert otwarcia Ethniesów rozpocznie Maniucha i Ksawery, którzy zabiorą słuchaczy w świat dźwięków Polski, Ukrainy i muzyki żydowskiej. Natomiast Svitlana Nianio i Raphael Rogiński zaprosi odbiorców w podróż po tradycyjnej muzyce Polesia.

Maniucha i Ksawery

Maniucha i Ksawery to duet, który w autorski sposób łączy jazzową improwizację z ginącymi pieśniami ukraińskiego Polesia. W swoich kompozycjach przywołują pieśni wiosenne, żniwne, weselne, miłosne, dziadowskie, kolędy i kołysanki. Ich gra jest pełna niuansów, uwrażliwia. Byłem oczarowany tak piękną, autentyczną i przekonującą propozycją tego duetu – pisał o nich znakomity muzyk Olo Walicki. - Śpiew i instrument ‘rozmawiają ze sobą’. Partie Ksawerego są bardzo intuicyjnie i silnie związane z melodią śpiewu Maniuchy. Powstaje niezwykła rzecz - dodawał.

Maniucha Bikont podkreśla, że to co tworzy z Ksawerym Wójcińskim to już nie etnografia, ale kreowanie własnej interpretacji i własnego świata: - Najpierw uczymy się pieśni razem, wsłuchując się w warianty, barwy, nastrój. Potem przetwarzamy je przez naszą wrażliwość i wyobraźnię. Dalsza praca dzieje się już pomiędzy nami - szukanie współbrzmień głosu i kontrabasu, znajdowanie wspólnego pulsu - opowiada.

Elik – w Bydgoszczy premiera! Duet ЄЛІК (Elik) to najnowszy, wspólny projekt Svitlany Nianio i Raphaela Rogińskiego założony we wrześniu 2017. Na festiwalu Ethniesy będzie miała miejsce jego koncertowa premiera w Polsce. Elik balansuje pomiędzy przeszłością i przyszłością. Czerpiąc ze źródeł tworzą jakże potrzebny nowym epokom soundtrack współczesności.

Svitlana Nianio śpiewa dźwięcznym, czasami onirycznym, głosem własne pieśni do własnej muzyki, inspirowanej ukraińskim folklorem. Krytycy mówią, że w jej rytmach pobrzmiewają nawet lunatyczne echa tradycji nowojorskiej minimal music. Rafael Rogiński, to polski kompozytor i gitarzysta urodzony w Niemczech. Współzałożyciel tak ważnych dla muzyki alternatywnej grup jak tria Shofar, Cukunft, Alte Zachen i Wovoka. Od lat działa na rzecz odnowienia kultury i muzyki żydowskiej w Polsce, którą wirtuozersko łączy z elementami bluesa, free jazzu i swingu.  6. Festiwal Muzyki Tradycyjnej i Ludowej ETHNIESY odbędzie się w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy w dniach 15 – 18 marca 2018. Podczas festiwalu wystąpią też grupy: Tęgie Chłopy, Mosaik, Księżyc, Karolina Cicha, Kapela Maliszów i Adam Strug. Gwiazdą festiwalu będzie światowej sławy ukraińska grupa Dacha Bracha (Dakha Brakha). Dyrektorką MCK jest Marzena Matowska, dyrektorką Ethniesów – Dominika Kiss-Orska.

ip

fot. W. Rudzki

Słowa kluczowe: sztuka, duet, festiwal, muzyka tradycyjna i ludowa
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Festiwalu Światła
3. Festiwal Światła ogłasza Open Call

Impreza odbędzie się w dniach 10–11 maja 2024 w Hevelianum.

Polecamy
Narodziny Wenus, Sandro Botticelli
"Narodziny Wenus" - co ukryto w obrazie bogini miłości?

Sandro Botticelli umiejętnie zestawił ze sobą statyczną pozę Wenus i dynamiczne gesty pozostałych postaci.

Uchodźcy Jana Rembowskiego
"Uchodźcy" - tragedia bezbronnych z obrazu Jana Rembowskiego

Takie dzieła nawet po wielu latach nie tracą swojej mocy i aktualności.

Polecamy
Ostatnio dodane