Zmień miasto
Rozrywka Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w lokalnym wydaniu.

Eljazz big Band

Kiedykażdy czwartek godzina 20:30
Do kiedy2008-11-20
GdzieKlub Kuźnia
ul. Gdańska 67
Bydgoszcz

Orkiestra ELJAZZ BIG BAND została powołana do życia w maju 1999r. przez znanego jazzmana, perkusistę, bandleadra, animatora życia muzycznego Józefa Eliasza.

 

Muzycy niemal natychmiast po narodzinach orkiestry wyjechali na Ogólnopolski Konkurs Big Bandów gdzie bezapelacyjnie, niejako z marszu zdobyli główna nagrodę i prymat w kraju. Od tego momentu orkiestra z każdym miesiącem coraz bardziej wrasta w muzyczny krajobraz naszego regionu i kraju. Poszerza i doskonali repertuar, bierze udział w występach klubowych, koncertach i festiwalach. Występując już jako gwiazda XXV Pomorskiej Jesieni Jazzowej zdobywa olbrzymią sympatię festiwalowej publiczności i bardzo przychylne opinie fachowców oraz krytyków muzycznych.

 

Tydzień po festiwalu orkiestra, której solistą był tym razem legendarny saksofonista Jan Ptaszyn Wróblewski, staje w szranki I Europejskich Spotkań Jazzowych European Jazz Meetings, gdzie w konfrontacji z austriacką srupergrupą WORRY LATER udowadnia, że polski jazz nie musi się niczego wstydzić, a wręcz przeciwnie to Austriacy byli zaskoczeni wysokim poziomem muzycznym orkiestry i musieli solidnie się napracować aby dorównać bydgoskim muzykom.

 

Na początku lutego 2000r. II Europejskie Spotkania Jazzowe to tym razem impreza o znacznie większym zasięgu, z dwiema odsłonami w Toruniu i w Bydgoszczy. Gościem Spotkań była międzynarodowa grupa wybitnego wokalisty i saksofonisty Monty Watersa - Nowojorskiego jazzmana od lat mieszkającego w Europie. Wielki sukces imprezy w Dworze Artusa w Toruniu powtórzony w dwa dni później w salach bydgoskiego BWA potwierdził wysoki poziom muzyczny orkiestry Józefa Eliasza i jej znakomitą dyspozycję.
W sierpniu 2001r. Big Band odniósł swój jak dotąd największy sukces.

 

Na XXXI Międzynarodowym Festiwalu Jazzu Tradycyjnego „Old Jazz Meeting" zdobywa najwyższe trofeum „Złota Tarkę". Jest to ukoronowanie dotychczasowej pracy muzyków i ich leadera Józefa Eliasza.
Orkiestra Józefa Eliasza „ELJAZZ BIG BAND" to kadra około 25 zawodowych muzyków, realizująca aktualnie dwa programy repertuarowe: klasyka jazzu oraz promocja polskiej twórczości piosenkarskiej lat międzywojennych w opracowaniach najwybitniejszych polskich aranżerów jazzowych takich jak Jan Ptaszyn Wróblewski, Andrzej Jagodzińsk, Krzysztof Herdzin czy Bogdan Ciesielski. Piosenki zostały zarejestrowane w studio Polskiego Radia z udziałem wybitnej polskiej wokalistki jazzowej Lory Szafran i stanowią materiał pierwszej płyty Eljazz Big Bandu zatytułowanej „WSPOMNIENIA".


Z orkiestrą na stałe współpracują soliści tej klasy co Jan Ptaszyn Wróblewski, Lora Szafran, Adam Went, Waldemar Szymański, Jacek Siciarek i inni.

 

ELJAZZ BIG BAND jest jedyną w Polsce, regularnie koncertującą, orkiestrą jazzową tej klasy. Od trzech lat w każdą środę tygodnia Eljazz Big Band daje koncert w Klubie ELJAZZ w Bydgoszczy przy ul. Krętej 3 na Starym Mieście. Ilość osób, którym nie udaje się wejść w tym dniu do klubu jest miarą popularności tych koncertów i zespołu. Lider zespołu liczy na to, że uda mu się przybliżyć klasyczny jazz szerszej publiczności i spopularyzować tę wspaniałą muzykę gdyż z całą pewnością jest tego warta.

 

Publiczności trzeba pokazać, że jazz to nie tylko nowatorskie eksperymenty muzyczne i poszukiwanie nowych kierunków wyrazu artystycznego ale także wspaniały dorobek całych pokoleń wybitnych muzyków czarujących przepiękną melodyką i niezrównanym oszałamiającym rytmem. Jazz to dla Józefa Eliasza wspaniały międzynarodowy język muzyczny, którym pragnie spopularyzować wspaniały dorobek polskiego środowiska muzycznego.

 

 
Chcesz kupić nasze zdjęcia?
ZOBACZ OFERTĘ
Copyright © 2003-2023 dlastudenta.pl

FB dlaMaturzysty.pl reklama