Zmień miasto
Rozrywka Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w lokalnym wydaniu.

Matplaneta, 100nka

Kiedy2008-03-08
GdzieMózg
ul. Gdańska 10
Bydgoszcz
Matplaneta, 100nka
W latach 50-tych ubiegłego wieku komunistyczna propaganda głosiła,że stonkę zrzucają z samolotów źli Amerykanie, a jazz określała mianem muzyki zdegenerowanego Zachodu. Przy tej okazji uknuto hasło: „Od saksofonu do noża niedaleko!".
Zespół 100nka poszukuje nowych przestrzeni w muzyce akustycznej i okołojazzowej dodając do tego odrobinę gitarowej elektroniki, a ich bazę stanowi groove i improwizacja. Zafascynowani klasykami takimi jak Miles Davis, John Coltrane, Ornette Coleman oraz współcześnie grającymi: Tim Berne, Jim Black, Eklery Eskelin, Medeski Martin i Wood, DJ Logic, Yuka Honda i inni, tworzą świat dźwięków łączący w sobie nowoczesność z klasycznym podejściem do muzyki jazzowej. Jesienią 2004 roku w krakowskim klubie Alchemia miało miejsce nagranie materiału, który ukazał się na debiutanckim krążku grupy pod tytułem „Zimna płyta:. W nagraniu gościnnie udział wziął saksofonista i klarnecista Mikołaj Trzaska znany między innymi ze współpracy z kultowym już dziś zespołem Miłość. Muzycy jeszcze jako SO.NET koncertowali z Trzaską i jeden z ich wspólnych koncertów odbył się właśnie w Alchemii. Wtedy to powstał pomysł nagrania płyty live z tego właśnie miejsca. Powodów ku temu było kilka. Dobra sala, świetna akustyka, korzystna atmosfera-wszystko to przemawiało za decyzją o nagraniu właśnie tam. Utwory na płytę tworzone były w oryginalnym miejscu i oryginalnych warunkach. Zespół komponował podczas dwumiesięcznego pobytu w Skandynawii. Chcieli bliżej się poznać, przyspieszyć proces docierania się i wspólnego przeżycia w różnych, często ekstremalnych sytuacjach. Do własnoręcznie skonstruowanej przyczepy muzycy spakowali 100 zupek chińskich i instrumenty. W rezultacie dotarli do norweskiej wsi, gdzie tworzyli w starej, rozpadającej się i nieużywanej od lat oborze. Po powrocie do Polski, gdy wszystko było już gotowe, utwory dopracowane, a na nagranie zaproszono szefa wytwórni fonograficznej NOT TWO Records, zespół zabrał się do pracy. Początkowo zostali potraktowani sceptycznie z powodu nowego składu oraz połączenia akustyki i gitary elektrycznej z potężnym nagłośnieniem. Jednak po wysłuchaniu tego co ma do powiedzenia 100nka wszystko uległo zmianie i to właśnie wytwórnia NOT TWO wydała pierwszy krążek formacji. Album ukazał się 8 grudnia 2004 roku. 100nka to zespół niezwykły.90-cio letni kontrabas, bębny z 56' roku i gitara z ogromną elektrownią. To wszystko pokazuje i sprawia, że nie tylko muzycznie, ale pod każdym względem łączy ze sobą klasykę i współczesność, oldschool i nowoczesność.
Skład:
Adam Stodolski - kontrabas, Tomek Leś - gitara, Przemek Borowiecki - perkusja

 


"Matplaneta" to trio w składzie:

Marcel Arp - elektryczne piano, syntezatory analogowe ("Mr. Transponder", "Miss Modular")
Ju-ghan - kontrabas, gitara basowa ("Mr. Transponder", "Dom", "Obserwatory")
Tomasz M.- perkusja ("Miss Modular")

Zespół powstał w 2004 roku. Od tamtej pory gościł na scenach w kraju i za granicą. Uczestniczył w wielu festiwalach, m.in.:
- Jazz Jantar (Gdańsk)
- Wrocław Nonstop (Wrocław)
- Jazz Festiwal (Praga)
- Komaron Festival (Węgry)
- Jazz Festival (Słowacja)
- Międzynarodowy Festiwal Jazzowy (Kraków).

Muzykę "Matplanety" określa się mianem space jazzu. Jest to połączenie elektronicznego brzmienia z lat siedemdziesiątych z transową sekcją. Obok takich zespołów jak: "Skalpel", "Robotobibok", "Pink Froud", "Matplaneta" zaliczana jest do nowego nurtu muzyki elektro-akustycznej w Polsce. W 2007 roku ukazała się pierwsza płyta, której producentym był Marcin Cichy z zespołu "Skalpel". Obecnie trwają prace nad kolejnym materiałem, który zostanie wydany jesienią 2008 roku.
Chcesz kupić nasze zdjęcia?
ZOBACZ OFERTĘ
Copyright © 2003-2021 dlastudenta.pl

FB dlaMaturzysty.pl reklama