Koncert
INO-ROCK FESTIVAL 2022

INO-ROCK FESTIVAL 2022

  • 2022-08-27, , godzina 16:30
  • 219,00 zł
  • Inowrocław

Opis

Zapraszamy Was bardzo ciepło i serdecznie na kolejną edycję najsympatyczniejszego letniego festiwalu w Polsce, jakim bez wątpienia jest INO-ROCK! Festiwal odbędzie się 27 sierpnia 2022 r. w Teatrze Letnim w INOWROCŁAWIU

W tym roku wystąpią:

  • WISHBONE ASH (Wielka Brytania)
  • LEPROUS (Norwegia)
  • VILLAGERS OF IOANNINA CITY (Grecja)
  • BESIDES (Polska)
  • BAŚNIA (Polska)

O zespołach: 

WISHBONE ASH

W 2020 roku ten jeden z najbardziej wpływowych gitarowych zespołów w historii rocka świętował 50-lecie działalności. W 2022 natomiast przypada 50. rocznica wydania ich bodaj najsłynniejszego albumu - Argus.

Od początku kariery członkowie zespołu szukali inspiracji w brytyjskiej tradycji folkowej, amerykańskim jazzie i rhythm'n'bluesie, grali na całym świecie, zachwycając zarówno publiczność, jak i krytyków, a teraz zdobywają nowe pokolenie fanów. Charakterystycznym elementem brzmienia grupy jest melodyjny dialog dwóch gitar, który wywarł wpływ na zespoły takie jak Thin Lizzy, Lynyrd Skynyrd, a ostatnio - Opeth. Co roku członkowie Wishbone Ash przemierzają blisko 45 tysięcy kilometrów, dyskografia zespołu obejmuje 25 albumów studyjnych, 11 koncertowych i pięć koncertowych DVD oraz film dokumentalny "This is Wishbone Ash".

Korzenie zespołu sięgają roku 1966, kiedy perkusista Steve Upton założył grupę o nazwie Empty Vessels, w której towarzyszyli mu Martin Turner, basista i wokalista i gitarzysta Glen Turner. Szybko zmienili nazwę na Tanglewood i wyruszyli do Londynu, gdzie podczas koncertu w Country Club w Hampstead zwrócili na siebie uwagę menedżera Milesa Copelanda, który był pod ogromnym wrażeniem wpływów jazzu i rocka progresywnego i zaproponował muzykom współpracę. Po odejściu Glena Turnera do zespołu dołączyli dwaj gitarzyści: David Alan "Ted" Turner i Andy Powell. Potrzebna była też nowa nazwa; po kilku "niewypałach" Copelanda zdecydowano się na Wishbone Ash. Zespół odbywał próby w domu menedżera, pracując nad zupełnie nowym repertuarem. Nie minęło dużo czasu, gdy wystąpił jako support Deep Purple, a zagrany podczas próby dźwięku jam Powella i Ritchiego Blackmore'a przyniósł kontrakt z amerykańską wytwórnią Decca.

Obecnie zespół występuje w składzie: Andy Powell (gitara, śpiew), Mark Abrahams (gitara), Bob Skeat (bas) i - od niedawna - Mike Truscott (perkusja). Jej najnowszym studyjnym wydawnictwem jest wydany w styczniu 2020 roku, bardzo udany album "Coat of Arms", promowany singlem "We Stand As One".

SKŁAD ZESPOŁU:
Andy Powell – gitara, śpiew
Mark Abrahams – gitara
Bob Skeat – bas
Mike Truscott – perkusja

LEPROUS

Choć zaczynali karierę jako progresywny metalowy zespół, muzycy z norweskiej grupy Leprous, potrafili rozwinąć się z płyty na płytę i osiągnąć moment, w którym jednoznaczne sklasyfikowanie ich twórczości jest po prostu niemożliwe. W ich nagraniach odnajdziemy prog, metal, wyrafinowany pop i jeszcze kilka pochodnych.

Biorąc pod uwagę liczne zmiany w składzie, należy im się szacunek, że począwszy od albumu Tall Poppy Syndrome z 2009 roku, potrafili rozwijać swój niezwykle oryginalny styl, zainspirowany twórczością takich wykonawców jak Porcupine Tree, Katatonia, Opeth, Radiohead po Marillion, Massive Attack i może nawet Pink Floyd. A ich prezentowany na koncertach niezwykle dynamiczny styl występów zjednał im fanów na całym świecie.

Wraz z wydaniem albumu Bilateral z 2012 roku i towarzyszącą mu trasą koncertową, dotarli do punktu, w którym ich nagrania zaczęły zaznaczać swoją obecność na listach przebojów. Z kolei Malina z 2017 roku pokazała praktycznie nieograniczony zasięg twórczy zespołu, w którego nagranich pojawiły się elementy neo-psychodelii i funku.

Założona w 2001 roku w Notodden, grupa Leprous jeszcze przed wydaniem oficjalnego debiutu "Tall Poppy Syndrome" zaproponowała kilka wydawnictw demo. W 2010 roku występowała jako zespół wspierający na żywo byłego frontmana Emperor Ihsahna. Być może zadecydowały o tym koneksje rodzinne, bo żoną muzyka jest siostra lidera Leprous Einara Solberga.

W 2011 roku grupa wydała swój długo oczekiwany drugi album Bilateral, na którym gościnnie zaśpiewał... Ihsahn. Trzecia płyta "Coal" pojawiła się w 2013 roku, a czwarta The Congregation dwa lata później. O zespole zrobiło się głośno, czego wyrazem była nominacja do norweskiego odpowiednika nagrody Grammy czyli Spellemannprisen.

W 2017 roku Leprous wydał swój piąty studyjny album, bardzo ambitną Malinę, na której z jednej strony złagodził brzmienie, ale równocześnie uczynił je bardziej eksperymentalnym.

W 2019 roku spędził sześć miesięcy w studiu, do którego zaprosił dodatkowo wiolonczelistę, skrzypka i klasyczny chór. Rezultat tych sesji - album "Pitfalls", został niezwykle ciepło przyjęty zarówno przez fanów, jak i krytyków.

Kolejna i jak dotychczas najnowsza płyta "Aphelion" ugruntowała pozycję grupy na muzycznym rynku, Zespół z roku na rok przyciąga więcej fanów na swoje koncerty i nic nie wskazuje na to, by w swojej drodze na szczyt miał się zatrzymać.

SKŁAD ZESPOŁU:
Einar Solberg – śpiew, instrumenty klawiszowe
Tor Oddmund Suhrke – gitary, chórki
Baard Kolstad – perkusja
Simen Borven – bas, chórki
Robin Ognedal – gitary, chórki

VILLAGERS OF IOANNINA CITY

W ostatnim czasie coraz częściej docierają do nas niezwykle interesujące dźwięki z kraju, który do tej pory raczej traktowaliśmy jak muzyczną pustynię. Tak mogło się wydawać, ale nic bardziej błędnego. Mowa o Grecji.

Pojawianie się w lokalnej prasie wzmianek o nowych zespołach ściągało ludzi na koncerty, dotąd nieświadomych, że dzieje się coś ważnego.

W przypadku greckiego ruchu heavy rockowego, który odcisnął piętno na europejskim rock'n'rollu w ostatniej dekadzie, Villagers Of Ioannina City z pewnością stanowią spektakularną sensację.

Rok, w którym wszystko zostało wyryte w kamieniu, to rok 2007, w północno-zachodnim zakątku Grecji, wśród gór i jezior Epiru.

VIC krążyło wokół dźwięków i pomysłów, szukając charakterystycznej tożsamości i nie działało w pośpiechu. Kilku muzycznych poszukiwaczy złota wiedziało, że coś szykuje się w tym zespole, podczas gdy duża publiczność nie miała o tym pojęcia. Ale miało to trwać tylko do wiosny 2014 roku, kiedy kilka utworów z debiutanckiego albumu "Riza" (wcześniej zespół pochwalił się tylko skromnym i wydanym własnym sumptem demo) niespodziewanie trafiło do internetu i potem nic już nie było takie samo. Inspirująca mieszanka klasycznych rockowych dźwięków z okolic Black Sabbath, Tool i Pearl Jam z dodatkiem tradycyjnych instrumentów i skal z bogatej muzycznej przeszłości Grecji, stworzyło mieszankę, która miała wywrzeć wrażenie zarówno na poziomie lokalnym, jak i międzynarodowym. Ogromna popularność sprawiła, że wiele głów zwróciło się w stronę nowej fali greckiego ciężkiego rocka, która przejęła dźwięk dud, klarnetu, kavalu, didjeridoo i połączyła je z nisko strojonymi gitarami elektrycznymi, basem i hammondem. Warto też dodać, że na albumie "Riza" znalazły się utwory z tekstami w języku angielskim i greckim, adaptacjami tradycyjnych piosenek i oryginalnymi kompozycjami.

Zapotrzebowanie na występy na żywo było nieuniknione i przez kolejne miesiące VIC przywiózł swoją muzykę do wielu europejskich miast, ale występował też na starannie wyselekcjonowanych koncertach w Grecji z ogromną produkcją z 10 dodatkowymi muzykami, imponującym pokazem świetlnym i scenografią.

W międzyczasie zespół rozpoczął w całkowitej tajemnicy pracę nad kolejnym albumem, którego wydanie poprzedziła premiera EP-ki "Zvara/Karakolia".

Jesienią 2019 przygotowania do upublicznienia nowego dzieła zostały zakończone i światu został pokazany "Age Of Aquarius".

"Age Of Aquarius" jest dokładnie tym, co sugeruje tytuł, zupełnie nową erą tworzenia i eksperymentowania. Muzycy zachowali tradycyjny zapach, który tkwi w ich korzeniach, a jednocześnie nie wahali się pozwolić nadejść nowoczesnej fali dźwiękowej pełnej ciężaru, ale i atmosfery. Nowe podejście do ekspresji i globalności przekazu, wymagało uniwersalnego nośnika poza samą muzyką, nadszedł więc czas, aby Wieśniacy z Ioanniny zaczęli używać języka angielskiego na całej płycie.

I choć pandemia nieco ich przyhamowała, można oczekiwać, że w 2022 rozpoczną odważny marsz ku sławie. Zasługują na to!

SKŁAD ZESPOŁU:
Alex – gitara, śpiew
Akis – bas
Aris – perkusja
Konstantis – klarnet, kaval, chórki
Kostas – dudy

BESIDES

Zespół Besides powstał w 2011 roku. W zaledwie trzy lata stał się jednym

z najpopularniejszych zespołów na polskiej scenie post-rockowej. Kwartet (a obecnie kwintet), grający niszowy gatunek muzyki, podbił serca milionów ludzi w Polsce podczas telewizyjnego talent show - Must Be The Music, zdobywając główną nagrodę w ósmej edycji programu. Zespół zagrał ponad 200 koncertów w kraju i za granicą (m.in. Francja, Hiszpania, Benelux, Szwajcaria, Rosja, Ukraina, kraje bałtyckie).

Besides wydał do tej pory trzy albumy "We were so wrong", "Everything is" oraz "Bystanders" - wszystkie świetnie przyjęte przez publiczność i krytykę.

"Bystanders" - ostatnia płyta zespołu to koncept-album, na którym znajduje się osiem utworów instrumentalnych, inspirowanych historiami więźniów Auschwitz i losami mieszkańców okolicznych ziem, żyjących w cieniu obozu podczas II wojny światowej. Członkowie Besides pochodzą z Brzeszcz (okolice Oświęcimia) - album zrodził się z osobistej potrzeby przepracowania nagromadzonych przez lata emocji, wywołanych bliskością tego szczególnego miejsca.

SKŁAD ZESPOŁU:
Piotr Świąder-Kruszyński – gitara
Janusz Binkowski – gitara
Paweł Kazimierczak – gitara
Artur Łebecki – bas
Bartłomiej Urbańczyk – perkusja

BAŚNIA

baṣnia to warszawski projekt wokalistki i songwriterki Baśni Lipińskiej. Zespół gra alternatywną melancholijną muzykę inspirowaną brzmieniami z przełomu lat 80. i 90. wytwórni 4AD, meandrując między alternatywnym rockiem, post- punkiem i dream popem.

Debiutancki album "No Falling Stars And No Wishes" ukazał się w marcu 2019 i był produkowany przez Waldemara Sorychtę - odpowiedzialnego za brzmienie płyt takich zespołów jak The Gathering, Tiamat, Samael czy Moonspell.

W pierwszej połowie 2022 roku planowana jest premiera drugiej płyty, nad którą zespół pracował przez ostatnie 2 lata.

baṣnia od swojego powstania występowała na głównej scenie festiwalu Castle Party oraz dzieliła warszawskie sceny z Chrystą Bell, Whispering Sons, Bleib Modern i Lea Porcelain.

SKŁAD ZESPOŁU:
Baśnia Lipińska – śpiew
Adam Kaliszewski – gitara
Łukasz Zaorski-Sikora – bas
Filip Onufry Jaremko – perkusja

ip


Więcej

Spodobało Ci się wydarzenie "INO-ROCK FESTIVAL 2022"? Szukasz innych wydarzeń z tego samego typu, gatunku? Zobacz: koncerty , koncerty na dziś, koncerty jutro, koncerty w tym tygodniu, koncerty na weekend.
Premiery muzyczne
Zapowiedzi muzyczne
Ostatnio dodane
Kaliber 44 ogłasza koncert jubileuszowy w Krakowie! Kraków

Z okazji trzydziestolecia istnienia Kalibra, legendarnej grupy muzycznej znanej ze swojego unikalnego brzmienia i niezapomnianych występów, przygotowano wyjątkowe muzyczne święto.

Kamasi Washington ogłasza europejską trasę koncertową [WIDEO]

Zobacz w jakich miastach wystąpi w Polsce.

Popularne
U2 w Polsce!
U2 w Polsce!

W 2009 roku rusza trasa koncertowa promująca najnowszy album grupy. Chorzów znalazł się na liście dziesięciu europejskich miast, w których zespół na żywo zaprezentuje nowe utwory.

Peja "Na serio"
Peja "Na serio"

Peja ujawnił szczegóły swojego najnowszego albumu, który ukaże się w sklepach 17 września. Na albumie "Na serio" znajdzie się 19 utworów.

Hity na Czasie 2008
Hity na Czasie 2008

Na sklepowe półki trafiła składanka "Hity na Czasie 2008" czyli zapowiedź tego co czeka na fanów eskowych hitów w ramach letniej trasy!