Literatura
Monologi Waginy

Monologi Waginy

  • 2020-11-09, , godzina 18:00
  • wstęp wolny
  • https://www.facebook.com/events/879396316219231/

Opis

Eve Ensler i organizacja V-Day dołączają do #strajkkobiet. Z tej okazji po dziewięciu latach „Monologi Waginy” znów zawitają do Polski, przybierając formę artystycznego, internetowego protestu.  Od poniedziałku 9 listopada godz. 18:00 przez 48 godzin słynne dzieło Eve Ensler czytane będzie w serwisie YouTube przez grupę polskich artystek: Martę Chyczewską, Katarzynę Dąbrowską, Paulinę Górską, Maję Hirsch, Julię Kamińską, Matyldę Kozakiewicz, Olgę Kozierowską, Olgę Kwiecińską, Karolinę Piechotę, Monikę Pryśko, Anitę Sokołowską, Kayę Szulczewską.

Zgodnie z danymi Amnesty International co trzecia kobieta doświadcza przemocy w swoim życiu – zostaje pobita, wykorzystana seksualnie, pada ofiarą przemocy psychicznej lub innego naruszenia praw człowieka. To jest czas, by mówić wyraźnie nie. Kobiety chcą równych praw. Czemu w XXI wieku musimy znowu o to walczyć?  #strajkkobiet rozpoczął się po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie terminacji ciąży.

„Monologi Waginy” w wykonaniu polskich kobiet będzie można oglądać w serwisie YouTube od 9 listopada.

Emocje w „Monologach…” są silne, porywające, nie dające o sobie zapomnieć. I skrajnie odmienne. Usłyszymy o starciach z własną kobiecością. O zagrożeniach, jakie na kobiecość czyhają – nie tylko na wojnie, ale i we własnym domu, w kraju, w środowisku, które pozornie zapewniać ma bezpieczeństwo. Będzie dramatycznie, wzruszająco, a chwilami również zabawnie. Przede wszystkim – będzie mądrze i bez zbędnego moralizatorstwa.

„Monologi…” są głosem kobiet o różnym pochodzeniu, orientacji seksualnej, statusie społecznym. Są głosem zawstydzonej staruszki, która boi się mówić o „dolnych partiach”, głosem kobiety wyzwolonej, głosem kobiety, która dopiero odkrywa swoją seksualność, głosem ofiary gwałtu… Głosem, którego nie można nie usłyszeć, brzmi bowiem czysto i donośnie. Zapada w pamięć i zmusza do refleksji.
 
„Monologi Waginy” pierwszy raz w Polsce zostały wystawione w 2011 roku przez studentki Uniwersytetu Warszawskiego i oparte są na książce Eve Ensler -  amerykańskiej dramatopisarki i aktywistki, inicjatorki ruchu przeciwko przemocy wobec kobiet i dziewczyn – V-Day.

Polecamy
Ostatnio dodane
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.