Zmień miasto
Rozrywka Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w lokalnym wydaniu.

Aiwa, DJ Bass Reprodukktor Xiądz Maken I

Kiedy2007-03-17 godzina 21.00
Za ile20/25zł
GdzieMózg
ul. Gdańska 10
Bydgoszcz

Aïwa jest kolektywem stworzonym by ignorować sztuczne granice pomiędzy stylami muzycznymi.

Został założony w 1998 roku przez Wamida i Naufalle, dwóch braci pochodzących z Iraku i wychowanych we Francji, którzy szukali możliwości zestawienia ich wcześniejszej praktyki muzycznej z rosnącym zainteresowaniem muzyką elektroniczną, którą zaczynali produkować. Próbowali zmiksować ze sobą klasyczną arabską muzykę, którą poznali dzięki płytom rodziców (Om Kalsoum, Abdel Halim Hafez...) z muzyką zachodu.

Do kolektywu dołączyli Majdo - perkusista i producent, grający na flecie hiszpańskim Waldo, klasycznie edukowany muzyk pod wpływami punka oraz Mathias, grający na gitarze i obsługujący efekty specjalne.

Kolejnym etapem było dołączenie do składu Koulechova (gramofony), Swanka (wokale ragga) oraz wokalistki i producentki Severine.

Ich spotkanie w 2002 roku z kanadyjską wytwórnią Wikkid Records jest krokiem milowym w historii grupy. Ich pierwszy album wydany w 2003 roku został licencjonowany na cały świat (Kanada, Wlk. Brytania, Niemcy, Polska, Hiszpania, Holandia, Szwajcaria, Austria, Włochy, Egipt, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Liban, Qatar, Arabia Saudyjska, Jordan, Kuwejt, Oman, Bahrain, Algieria...)

Spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem przez prasę brytyjską (The Times/Observer Music Monthly/New Internationalist/MOJO/Wave/DJ Magazine), grany był przez  Charlie Gillett'a (BBC London), Adil Ray'a (BBC Asian Network), Bobby Friction oraz Nihal (BBC Radio 1).

Wiele utworów trafiło na kompilacje na całym świecie.

Ich drugi album "Elnar" - ("ogień" po arabsku) in Arabic - prezentuje się jeszcze lepiej, z powodzeniem mieszając bliskowschodnie instrumentarium, wokale i brzmienia z hip-hopem oraz break'ami, delikatnie klejąc to wszystko przy pomocy najnowszych technologii. Można tu usłyszeć najlepszych gości z Nowego Jorku: Mc Jamalski'ego (Boogie Down Productions), Says (X Makeena) jak i Anissa Derkaoui (Algeria).

Aïwa szybko stają się znani jako jeden z najbardziej odważnych oraz bezustannie zaraźliwych żywych zespołów w dzisiejszej muzyce elektronicznej. Koncertują cały czas w Europie (Francja, Hiszpania, Włochy, Niemcy, Szwajcaria, Węgry, Czechy...), w Wlk. Brytanii oraz w Maroko, od czasu gdy wydano tam ich obydwa albumy. W ciągu ostatnich 5 lat zagrali ponad 180 koncertów....

Pozwoliło im to na spotkanie wielu artystów takich jak Tricky, z którym odbyli jam session czy zespół grający tradycyjne marokańskie transowe rytmy, z którymi szykują wspólną płytę.

 

Koncertowy skład to bębny, bass, gitary, derbouka, flet, MC, wokal, i DJ. Suma to zaskakująca muzyka świata. Aïwa broni swego spojrzenia na muzykę elektroniczną.

W ich muzyce możesz usłyszeć hip-hop, ragga, dub i jungle z silnymi wpływami muzyki world, głównie arabskiej. Coś dla siebie z pewnością odnajdą tu przede wszystkim fani kierunków wyznaczonych przez takie okręty flagowe jak Asian Dub Foundation, Fun-Da-Mental czy Transglobal Underground.

 

Aïwa po raz pierwszy i jak do tej pory jedyny pojawili się w Polsce w październiku 2005 roku. Zagrali dobrze przyjęte koncerty w Bytomiu, Jarocinie, Wrocławiu oraz Bydgoszczy. Ich albumy rozprowadzane są w Polsce przez dystybucję Rockers Publishing. Ich obydwa albumy zebrały bardzo dobre recenzje w mediach.

 

 

Strona www zespołu:

www.aiwa.fr.fm

www.myspace.com/aiwa1  

video live: https://www.youtube.com/profile_videos?user=naufalleChcesz kupić nasze zdjęcia?
ZOBACZ OFERTĘ
Copyright © 2003-2021 dlastudenta.pl

FB dlaMaturzysty.pl reklama