Zdrowie - Kobieta

AZS - objawy u niemowląt

2021-10-27 13:39:55 | Bydgoszcz

Skóra u niemowląt jest delikatna, gładka i przyjemna w dotyku. Wydawać by się mogło, że nic nie jest w stanie jej zaszkodzić. Niestety to właśnie niemowlęta są w bardzo dużej mierze narażone na różnego rodzaju problemy skórne. Dlaczego tak się dzieje? Skóra niemowląt, choć idealne gładka i miękka, jest narażona na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, głównie ze względu na to, że nie jest jeszcze w pełni rozwinięta. Jedną z najczęściej występujących dermatoz w wieku niemowlęcym jest atopowe zapalenie skóry, znane także jako AZS. Objawy tej choroby mogą okazać się bardzo uciążliwe i wpłynąć na komfort malucha. Poznaj atopowe zapalenie skóry, przyczyny i dowiedz się, jak sobie w nim radzić, jeśli z chorobą zmaga się Twoje dziecko.

AZS u niemowlątAZS u niemowląt - ważne informacje

Atopowe zapalenie skóry to choroba, która choć często pojawia się u osób dorosłych, dotyczy przede wszystkim dzieci i niemowląt. Szacuje się, że na całym świecie z tą dermatozą może zmagać się nawet 20% dzieci oraz do 3% osób dorosłych. Powszechność tej choroby związana jest z pogarszającym się stanem środowiska, uprzemysłowieniem, a także coraz częstszym spożywaniem przetworzonej żywności.
 
W jakim momencie u niemowląt może pojawić się AZS? (https://www.laroche-posay.pl/article/atopowe-zapalenie-skory-wszystko-co-musisz-wiedziec). Objawy stają się widoczne między 3. miesiącem a 2. rokiem życia. U nawet 45% niemowląt dermatoza pojawia się po 6 miesiącach od urodzenia. Atopowe zapalenie skóry jest chorobą, która może ustępować wraz z wiekiem, jednak w znacznej części przypadków ma ona swój nawrót w życiu dorosłym.

Atopowe zapalenie skóry - przyczyny

Aby wiedzieć, w jaki sposób radzić sobie z chorobą, jaką jest atopowe zapalenie skóry, przyczyny oraz umiejętność rozróżnienia objawów są w tym przypadku niezbędne. Niestety jest to jedna z chorób skóry, której dokładna przyczyna w dalszym ciągu nie została poznana, mimo to wielu lekarzy dermatologów zwraca uwagę na to, że problem może leżeć w genach pacjenta, a także w uszkodzeniu bariery naskórkowej, które powoduje, że drażniące alergeny mogą z łatwością przedostawać się do głębszych partii skóry, wywołując tym samym stan zapalny.
 
Czynnikami środowiskowymi, które mogą powodować wystąpienie AZS u niemowląt, są stres, niekorzystne warunki klimatyczne, zanieczyszczenia środowiska oraz alergeny. W przypadku alergenów możemy wyróżnić alergeny pokarmowe oraz alergeny zwierzęce, pochodzenia grzybiczego, roztocza, kurz czy pyłki roślin. Krótkie karmienie piersią (do 4. miesiąca życia) również zwiększa ryzyko wystąpienia choroby.

Objawy AZS u niemowląt

W jaki sposób rozpoznać, że nasze dziecko zmaga się z atopowym zapaleniem skóry? Pierwszymi objawami, które mogą wskazywać na obecność AZS, są bardzo silna suchość skóry i uporczywy świąd. Ten powoduje u dziecka dyskomfort, chęć drapania skóry i nierzadko nasila się w nocy, przez co może wpływać na problemy ze snem u malucha. Oprócz tego skóra staje się zaczerwieniona i bardzo wysuszona.
 
Innymi równie częstymi objawami wskazującymi na AZS są grudki i pęcherzyki, które pojawiają się na podłożu rumieniowym. Te z kolei, ze względu na drapanie skóry, w łatwy sposób mogą ulegać nadkażeniom bakteryjnym.
 
W przypadku prawidłowego rozpoznania AZS u niemowląt istotna jest lokalizacja zmian. Te u dzieci do 2. roku życia umiejscowione są przede wszystkim na twarzy, owłosionej skórze głowy i płatkach uszu. Mogą pojawić się również w okolicy klatki piersiowej, nóżkach i rączkach.

AZS u niemowląt - pielęgnacja skóry

AZS to choroba, której nie da się w pełni wyleczyć. Jednak jej rozpoznanie już w wieku niemowlęcym, unikanie czynników drażniących i przede wszystkim odpowiednia pielęgnacja skóry są w stanie sprawić, że choroba ulegnie wyciszeniu. Podstawą pielęgnacji w przypadku AZS jest odbudowa uszkodzonego płaszcza lipidowego. W tym celu należy pamiętać o regularnym natłuszczaniu i nawilżaniu skóry emolientami. Dzięki nim jesteśmy w stanie zniwelować nieprzyjemne uczucie pieczenia i swędzenia, a także przynieść maluszkowi ukojenie. Przy wyborze produktów do pielęgnacji skóry dziecka z AZS należy zwracać bardzo dużą uwagę na zawarte w nich składniki.

Artykuł Partnera

fot. canva.com.pl


Słowa kluczowe: Atopowe zapalenie skóry, objawy, leczenie, przyczyny
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
zabiegi SPA
Narty i wellness

Urlop narciarski jest typowo aktywnym wypoczynkiem. Podczas zjazdów na stoku spalamy średnio 3000 kalorii!

AZS objawy u niemowląt
AZS - objawy u niemowląt Bydgoszcz

Poznaj atopowe zapalenie skóry, przyczyny i dowiedz się, jak sobie w nim radzić, jeśli z chorobą zmaga się Twoje dziecko.

Stan jelit a dieta
Stan jelit a dieta - jak wybrać najlepsze probiotyki z witaminą D dla dzieci

Odpowiednia dobrana dieta wraz z zażywaniem probiotyków, może zapewnić zdrową perystaltykę jelit, a tym samym mniej problemów zdrowotnych.

Polecamy
WWO - co należy o nich wiedzieć?

Stanowią aż 15-20% populacji. Dowiedz się, kim są.

Czym jest i dlaczego nie warto usuwać wypryskÃłw samodzielnie?
Trójkąt śmierci - poznaj niebezpieczne skutki wyciskania pryszczy!

Czym jest i dlaczego nie warto usuwać wyprysków samodzielnie?

Polecamy
Ostatnio dodane
zabiegi SPA
Narty i wellness

Urlop narciarski jest typowo aktywnym wypoczynkiem. Podczas zjazdów na stoku spalamy średnio 3000 kalorii!

AZS objawy u niemowląt
AZS - objawy u niemowląt Bydgoszcz

Poznaj atopowe zapalenie skóry, przyczyny i dowiedz się, jak sobie w nim radzić, jeśli z chorobą zmaga się Twoje dziecko.

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?