zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Pozycja dietetyków w polskiej ochronie zdrowia

środa, 26-07-2017 (00:00:00) | komentarze (0)


Społeczeństwo polskie dorównuje powoli zachodnioeuropejskim krajom pod względem poziomu nadwagi i otyłości. Daleko nam jeszcze na przykład do Anglików, ale jeśli nic nie zrobimy z naszymi nawykami żywieniowymi, to nasze dzieci będą pokoleniem „grubasów”. Ważną rolę w krzewieniu prawidłowych zasad żywienia mogą odgrywać dietetycy, jednak ich sytuacja w zakresie ochrony zdrowia w Polsce nie jest najlepsza.

dietetyka

Pozycja zawodowa w Polsce i na świecie

Dietetycy za granicą, np. w Stanach Zjednoczonych, są podstawową grupą walczącą z otyłością i nadwagą. Przedstawiciele tego zawodu mogą być kluczowym elementem zespołu terapeutycznego, który dba o zdrowie pacjenta. W Polsce dietetyk jest kontraktowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia wyłącznie w poradniach diabetologicznych i metabolicznych. Przyjmuje np. raz w tygodniu, świadcząc porady z zakresu poradnictwa żywieniowego. Wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy, ile mogłoby zyskać dzięki regularnemu uczęszczaniu do dietetyka. Również te osoby, które nie mają problemu z wagą, mogą uzyskać cenne porady od dietetyków, ponieważ ważna jest profilaktyka żywieniowa. W przyszłości będą one mogły przekazać swoje nawyki kolejnym pokoleniom.

Bycie szczupłym to nie tylko moda, ale i prawidłowa droga do zdrowia. Nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko zachorowania na choroby ogólnoustrojowe, takie jak cukrzyca, choroba wieńcowa i inne.

W Polsce dietetyka to tylko dodatek do leczenia, najczęściej posiadający niewielkie znaczenie. Wykwalifikowani dietetycy, np. po ukończeniu szkoły policealnej w Bydgoszczy (http://policealna.gowork.pl/bydgoszcz), mogą liczyć tylko na niewielką część etatu w poradni diabetologicznej czy w szpitalu. Na ogół jednak zakładają własne gabinety, gdzie całkowicie prywatnie świadczą usługi z zakresu poradnictwa żywieniowego.

W Europie lub za oceanem dietetyka pełni ważną funkcję w tzw. obesitologii, czyli leczeniu otyłości. Jeśli problem z odżywianiem będzie się w Polsce nasilał, niewykluczone, że profesja dietetyka rozwinie się także i u nas.

Określone wymogi dla dietetyków w szpitalu

Zatrudnienie dietetyka przez szpital nie odbywa się w dowolny sposób. Dietetyk zaangażowany przez NFZ w placówce ochrony zdrowia, np. w szpitalu w Bydgoszczy, musi posiadać odpowiednie uprawnienia i kwalifikacje. Zajmuje się on opracowywaniem diet w przypadku różnych schorzeń, m.in. dla pacjentów z cukrzycą, a także po operacjach. W zakres jego kompetencji wchodzi także rozpoznawanie i zapobieganie niedożywieniu szpitalnemu.

Kandydat na stanowisko dietetyka w szpitalu musi spełniać kryteria, jakie określa rozporządzenie z grudnia 2013 roku. Odbycie edukacji w szkole policealnej niestety nie wystarcza do zdobycia umowy o pracę, ponieważ wymagane jest posiadanie dyplomu ukończenia studiów wyższych.

Artykuł Partnera

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama