zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Masaż leczniczy jako ważny element fizjoterapii

czwartek, 28-09-2017 (00:00:00) | komentarze (0)


Zabiegi fizjoterapeutyczne są nieodłącznym elementem rehabilitacji pacjentów chorych lub po przebytych urazach. Jednym z nich jest masaż leczniczy, który powinni wykonywać wyłącznie wykwalifikowani masażyści. Na czym taki masaż polega i jakie pozytywne efekty można dzięki niemu osiągnąć?

studia rehabilitacyjne

Czym właściwie jest masaż?

Masaż kojarzymy tylko z formą relaksacji, ale masowanie to coś o wiele więcej. To wszelkie czynności podejmowane przez masażystę, który działa mechanicznie na skórę, tkanki podskórne, stawy, ścięgna, mięśnie, więzadła, powięź, a nawet na układ nerwowy, krwionośny i limfatyczny. Dzięki masażom można uzyskać zmiany odruchowe i wpływać na usprawnienie układu krążenia czy układu oddechowego. Dlatego masaż tak wiele znaczy dla fizjoterapii, a pośrednio również dla rehabilitacji pacjentów. Zabiegi tego rodzaju polecane są także przy stanach napięciowych i dolegliwościach związanych z życiem w warunkach permanentnego stresu.

Wskazaniem do zastosowania masażu leczniczego są m.in. stany po urazach, w tym po skręceniach, stłuczeniach, zwichnięciach i złamaniach, zmiany przeciążeniowe mięśni i stawów, przykurcze i zaniki mięśniowe z nieczynności, zapalenie stawów, mięśni i ścięgien czy nawet zmęczenie mięśni po wysiłku fizycznym i zespoły bólowe w przebiegu chorób zapalnych.

Jak wykonywany jest masaż leczniczy?

W masażu leczniczym, który zaliczany jest do metod fizjoterapii, masażysta wykonuje masaż ręcznie, stosując różne chwyty lub techniki. Musi on doskonale zdawać sobie sprawę z wpływu masażu na organizm człowieka i wiedzieć, jak masować pacjenta, aby uzyskać wyłącznie pozytywne rezultaty.

Masaż leczniczy pozwala na leczenie niektórych chorób, zapobieganie im, a także zmniejszanie nasilenia objawów chorobowych. Taki typ masażu ma zastosowanie nie tylko w fizjoterapii i wspomagająco przy leczeniu różnych schorzeń, zwłaszcza narządu ruchu, ale i w sporcie, relaksacji i kosmetyce. To sposób na ujędrnianie i wygładzanie skóry, maksymalne odprężenie, a także zwiększenie masy mięśniowej. Bardzo często masaż leczniczy zalicza się do metod medycyny naturalnej.

Kto może wykonywać masaż leczniczy?

Osobą uprawnioną do wykonywania masażu leczniczego będzie wykwalifikowany masażysta. Takiej techniki masowania w ujęciu teoretycznym i praktycznym uczy policealna szkoła m.in. w Bydgoszczy (http://policealna.gowork.pl/bydgoszcz), na kierunku masażysta. Można tam zdobyć formalne kwalifikacje do pracy w tym właśnie zawodzie. Kształcenie trwa dwa lata i obejmuje cztery semestry nauki.

Artykuł Zewnętrzny

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

FB dlaMaturzysty.pl reklama