zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Czy wiek opiekunki ma znaczenie? Praca w roli opiekunki osób starszych za granicą

czwartek, 14-05-2020 (00:00:00) | komentarze (0)


Osoby, które rozważają przebranżowienie się i podjęcie zawodu opiekunki osób starszych za granicą mogą obawiać się, że nie poradzą sobie z obowiązkami, jakie na nich czekają. W rzeczywistości jednak ważniejsza jest znajomość języka kraju, do którego zamierzają wyjechać, a także empatia, otwartość i cierpliwość.

praca opiekunki osób starszychOpiekunka osób starszych: czy wiek w tym zawodzie faktycznie ma znaczenie?

Przyjęło się, że osoby młodsze mają większe szanse na znalezienie pracy w zawodzie opiekunki osób starszych. Wielu uważa, że tacy kandydaci mają więcej sił, są sprawniejsi, a co za tym idzie – mogą bez problemu wykonywać także cięższe obowiązki.

Do pewnego stopnia jest to prawda, jednak to wcale nie siła, kondycja i sprawność fizyczna są kluczowe w zawodzie opiekunki. Znacznie istotniejsza jest empatia i życzliwe podejście do osoby, nad którą sprawuje się opiekę. W przypadku osób szukających pracy za granicą, np. w Niemczech (https://promedica24.com.pl/oferty-pracy/praca-w-niemczech/) lub w Anglii ważna jest również znajomość języka – co najmniej na poziomie komunikatywnym. To w zdecydowanej mierze ułatwia kontakt z seniorem i poznanie jego potrzeb.

Warto też zwrócić uwagę na fakt, że wiek może być potencjalnym atutem. Osoby nieco starsze są znacznie bardziej doświadczone życiowo i często lepiej radzą sobie z opieką nad seniorami. Nierzadko w przeszłości opiekowały się członkami własnej rodziny i wiedzą, jak rozmawiać z podopiecznym i na co zwrócić szczególną uwagę. Często bardziej skrupulatnie wykonują swoje obowiązki i rozumieją, że od ich staranności zależy komfort podopiecznego.

Praca jako opiekunka osób starszych - jakie predyspozycje powinna mieć opiekunka seniora?

Dobrze, jeśli jest to osoba o ogromnej cierpliwości – opieka nad osobami starszymi wymaga zrozumienia i czasu, zwłaszcza gdy są to ludzie zmagający się z różnymi chorobami.

Opiekunka osób starszych powinna być też komunikatywna i otwarta na potrzeby podopiecznego – nie może ich kwestionować (chyba że to niezbędne dla jego zdrowia) lub zniechęcać go do ich komunikowania. Nie bez powodu opiekunki seniorów są również zazwyczaj ludźmi bardzo empatycznymi, zaangażowanymi w wykonywaną pracę. To właśnie takie podejście najbardziej cenią nie tylko podopieczni, ale również najbliżsi starszej osoby, którym zależy na odpowiedzialnym, troskliwym i życzliwym opiekunie.

Artykuł Partnera


fot. stock.adobe.com/New Africa

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama