Dzieje się - Sztuka

Dwa niezwykłe duety na 6. Festiwalu Ethniesy

2018-03-09 14:14:57 | Bydgoszcz

15 marca 2018 na otwarcie szóstej edycji Festiwalu Ethniesy w bydgoskim Miejskim Centrum Kultury  wystąpią dwa niezwykłe duety. Koncert otwarcia Ethniesów rozpocznie Maniucha i Ksawery, którzy zabiorą słuchaczy w świat dźwięków Polski, Ukrainy i muzyki żydowskiej. Natomiast Svitlana Nianio i Raphael Rogiński zaprosi odbiorców w podróż po tradycyjnej muzyce Polesia.

Maniucha i Ksawery

Maniucha i Ksawery to duet, który w autorski sposób łączy jazzową improwizację z ginącymi pieśniami ukraińskiego Polesia. W swoich kompozycjach przywołują pieśni wiosenne, żniwne, weselne, miłosne, dziadowskie, kolędy i kołysanki. Ich gra jest pełna niuansów, uwrażliwia. Byłem oczarowany tak piękną, autentyczną i przekonującą propozycją tego duetu – pisał o nich znakomity muzyk Olo Walicki. - Śpiew i instrument ‘rozmawiają ze sobą’. Partie Ksawerego są bardzo intuicyjnie i silnie związane z melodią śpiewu Maniuchy. Powstaje niezwykła rzecz - dodawał.

Maniucha Bikont podkreśla, że to co tworzy z Ksawerym Wójcińskim to już nie etnografia, ale kreowanie własnej interpretacji i własnego świata: - Najpierw uczymy się pieśni razem, wsłuchując się w warianty, barwy, nastrój. Potem przetwarzamy je przez naszą wrażliwość i wyobraźnię. Dalsza praca dzieje się już pomiędzy nami - szukanie współbrzmień głosu i kontrabasu, znajdowanie wspólnego pulsu - opowiada.

Elik – w Bydgoszczy premiera! Duet ЄЛІК (Elik) to najnowszy, wspólny projekt Svitlany Nianio i Raphaela Rogińskiego założony we wrześniu 2017. Na festiwalu Ethniesy będzie miała miejsce jego koncertowa premiera w Polsce. Elik balansuje pomiędzy przeszłością i przyszłością. Czerpiąc ze źródeł tworzą jakże potrzebny nowym epokom soundtrack współczesności.

Svitlana Nianio śpiewa dźwięcznym, czasami onirycznym, głosem własne pieśni do własnej muzyki, inspirowanej ukraińskim folklorem. Krytycy mówią, że w jej rytmach pobrzmiewają nawet lunatyczne echa tradycji nowojorskiej minimal music. Rafael Rogiński, to polski kompozytor i gitarzysta urodzony w Niemczech. Współzałożyciel tak ważnych dla muzyki alternatywnej grup jak tria Shofar, Cukunft, Alte Zachen i Wovoka. Od lat działa na rzecz odnowienia kultury i muzyki żydowskiej w Polsce, którą wirtuozersko łączy z elementami bluesa, free jazzu i swingu.  6. Festiwal Muzyki Tradycyjnej i Ludowej ETHNIESY odbędzie się w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy w dniach 15 – 18 marca 2018. Podczas festiwalu wystąpią też grupy: Tęgie Chłopy, Mosaik, Księżyc, Karolina Cicha, Kapela Maliszów i Adam Strug. Gwiazdą festiwalu będzie światowej sławy ukraińska grupa Dacha Bracha (Dakha Brakha). Dyrektorką MCK jest Marzena Matowska, dyrektorką Ethniesów – Dominika Kiss-Orska.

ip

fot. W. Rudzki

Słowa kluczowe: sztuka, duet, festiwal, muzyka tradycyjna i ludowa
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Dwa niezwykłe duety na 6. Festiwalu Ethniesy Bydgoszcz

Pierwszy duet zaprosi nas w podróż po tradycyjnej muzyce Polesia, drugi duet zabierze słuchaczy w świat dźwięków Polski, Ukrainy i muzyki żydowskiej.

The KutiMangoes - 7. Katowice JazzArt Festival
Zbliża się 7. Katowice JazzArt Festival

W głównym programie zaplanowano 13 koncertów, ale to oczywiście nie wszystko.

Polecamy
Obrazy Hitlera trafią na aukcję
Obrazy Hitlera trafią na aukcję

Niektórzy twierdzą, że gdyby Adolf Hitler został przyjęty na Akademię Sztuk Pięknych w Wiedniu, II wojna światowa w ogóle nie miałaby miejsca.

Śnij o Warszawie
Śnij o Warszawie

Jubileusz 40-lecia Muzeum Plakatu przenosi się na ulicę. 23 sierpnia, na ogrodzeniu Łazienek Królewskich, rozpoczyna się wystawa plakatów „Sen o Warszawie”. Wernisażowi będzie towarzyszyć festyn nawiązujący do tradycji przedwojennych zabaw na Ujazdowie.

Ostatnio dodane
Dwa niezwykłe duety na 6. Festiwalu Ethniesy Bydgoszcz

Pierwszy duet zaprosi nas w podróż po tradycyjnej muzyce Polesia, drugi duet zabierze słuchaczy w świat dźwięków Polski, Ukrainy i muzyki żydowskiej.

Kupony i kody rabatowe
Konkurs Ziaja