Koncert
Muszla Fest 2015

Muszla Fest 2015

  • 2015-08-21, , godzina 16:00
  • Od 30 PLN
  • LPKiW Myślęcinek, Bydgoszcz

Wystąpili

Opis

Na tegorocznym Muszla Fest 2015, który odbędzie się w dniach 21-22 Sierpnia 2015 zagrają: Rise Of The Northstar, Luxtorpeda, Lostbone, The Offenders, Tides From Nebula, Drown My Day, Bachor, Schizma, Alians, Butelka, Inkwizycja.


LUXTORPEDA

Zespół LUXTORPEDA powstał w 2010 roku z inicjatywy Roberta Friedricha gitarzysty i wokalisty znanego z takich formacji jak Acid Drinkers, Turbo, Flapjack, Arka Noego, 2Tm2,3 i KNŻ. Do współpracy muzyk zaprosił gitarzystę Roberta Drężka, basistę Krzysztofa Kmiecika, związanych wcześniej z Armią oraz z formacją 2Tm2,3 oraz perkusistę Tomasza Krzyżaniaka, znanego wcześniej z Turbo i Armii. W 2011 roku w trakcie nagrywania albumu skład uzupełnił wokalista Przemysław Frencel, raper znany z hip-hopowego duetu 52 Dębiec.
Debiutancki album zatytułowany LUXTORPEDA ukazał się 9 maja 2011 roku i jest połączeniem brzmień garażowo-punkowo-rockowych, teksty mówią o życiu każdego człowieka, o walkach, upadkach, powstaniach, ciemnościach i nadziei. Zarówno w warstwie tekstowej, jak i w muzycznej Litza i spółka są absolutnie bezkompromisowi. Płytę promują teledyski zrealizowane do utworów "Niezalogowany", "Autystyczny" i "Za wolność".
Zespół dał się poznać szerszej publiczności podczas Jarocin Festiwal 2011 oraz podczas 17 edycji Przystanku Woodstock 2011 a utwór "Autystyczny" wspiął się na pierwsze miejsca wielu list przebojów, między innymi w radiowej Trójce, Eska Rock i Antyradiu. W wielu rankingach i podsumowaniach muzycznych 2011 roku LUXTORPEDA uplasowała się w ścisłej czołówce niejednokrotnie zajmując 1 miejsce, chociażby wśród czytelników pism "Metal Hammer" i "Teraz Rock", gdzie została uznana za najlepszy zespół roku. LUXTORPEDA otrzymała również 4 nominacje do nagrody "Fryderyk" za 2011r., otrzymując statuetkę w kategorii Najlepsza Płyta Rockowa.
9 maja 2012r. ukazała się druga płyta LUXTORPEDY zatytuowana "Robaki", szybko zdobywając tak samo jak pierwsza status "złotej płyty". Drugi krążek promują teledyski do utworów "Hymn" i "Wilki dwa", ten drugi zagościł na liście Trójki PR, 6 tygodni z rzędu zajmując pierwszą pozycję, a 10-cio krotknie będąc na pierwszym miejscu w ogólnym rozrachunku.
Rok 2012 przyniósł Luxtorpedzie występy na największych festiwalach w Polsce, u boku takich wykonawców jak Slayer, Metallica czy Machine Head, POD, Motorhead, Limp Bizkit, Sabbaton itp. Zespół otrzymał również "złotego bączka"- nagrodę publiczności największego z festiwali – Przystanku Woodstock. W roku 2013 Luxtorpeda otrzymała 3 nominacje do nagrody Fryderyki 2012 i po raz kolejny został doceniony w wielu rankingach między innymi "Teraz Rock" i "Metal Hammer".
Pierwszego kwietnia 2014 roku ukazał się 3 album zespołu pod tytułem "A Morał Tej Historii Mógłby Być Taki, Mimo Że Cukrowe To Jednak 3uraki"


LOSTBONE

Lostbone to koncertowy żywioł czerpiący z najbardziej energetycznych odmian metalu jak: thrash, death i hardcore! Grupa powstała w 2005 roku i ma już na koncie cztery albumy, kilka mniejszych wydawnictw i niezliczone koncerty w Polsce i zagranicą zarówno jako headliner, jak i u boku znanych nazw jak Motorhead, Gojira, Soilwork, Coal Chamber, Cavalera Conspiracy, Six Feet Under, czy wśród polskich Acid Drinkers, Hunter, Kat & R, Frontside czy Proletaryat. Obecnie zespół promuje album „Not Your Kind” wydany w 2014 roku, poprzez wytwórnię Fonografika. „Not Your Kind” został bardzo pozytywnie przyjęty zarówno wśród fanów jak i krytyków. Utwór „Nothing Left” kilkukrotnie dotarł do pierwszego miejsca listy Turbo Top Antyradia, a teledysk do tego numeru przez wielu został uznany za jeden z najlepszych polskich klipów 2014! Na rok 2015 planowane jest kilkadziesiąt koncertów w Polsce i za granicą w ramach dalszej promocji płyty.


THE OFFENDERS

Zespół powstał w roku 2005 we Włoszech powołany przez wokalistę i gitarzystę Valerio. Od 2009 roku zespół stacjonuje w Berlinie. Zasłynęli przede wszystkim z hitu "Hooligan Reggae", który znalazł się na ich debiutanckim albumie. Offenders to aktualnie jedna z najbardziej energetycznych i żywych zespołów na scenie ska. Muzyka, jaką grają, to mieszanka różnych nurtów muzycznych - od 2tone ska do mod 79, od rocksteady do rockabilly. Ich piosenki śpiewane są przez fanów gatunku w całej Europie a nawet na świecie! Przez cały okres swojej działalności The Offenders koncertowali w takich krajach, jak: Austria, Francja, Czechy, Słowacja, Serbia, Chorwacja, Węgry, Szwecja, Dania, Wielka Brytania, Hiszpania i wiele innych. Mają również na koncie trasę po Chinach oraz koncerty na największych ska festiwalach, takich jak This is Ska, Force Attack, Mighty Sounds, Rudeboys Unity czy Dynamite. Aktualnie zespół promuje nową płytę pt. "Generation Nowhere", której premiera miała miejsce w styczniu 2014 roku.


RISE OF THE NORTHSTAR

Młoda thrashowa załoga, której duch narodził się na tokijskich alejach w latach 80. XX wieku. Japońska kultura, a zwłaszcza manga, znajdują odbicie w muzyce zespołu. Przez teksty plus obrazki ROTNS stworzyli wyjątkową, unikatową całość. Połączyli w niej nowojorski hard core z lat 90., shonen mangę oraz współczesny metal. Aby całość wyglądała spójnie i szczerze, muzycy RISE OF THE NORTHSTAR występują na koncertach w charakterystycznych japońskich szkolnych uniformach, czarnych z białymi butami. Wyjątkiem jest wokalista, który występuje z zasłoniętą twarzą.
W 2010 roku RISE OF THE NORTHSTAR wydali pięcioutworową EP-kę Tokyo Assault, która sprzedała się w 1000 kopii (już jest nieosiągalna), bez jakiegokolwiek wsparcia ze strony wytwórni oraz mediów. Pozytywne reakcje fanów sprawiły, że zespół wyruszył na tournée najpierw po Francji, a potem po pozostałej części Europy.
Pierwszym oficjalnym wideoklipem formacji był Protect Ya Chest, z lutego 2011 roku. Tylko w ciągu tygodnia obejrzano je 15 tys. razy. Wieści o klipie rozniosły się wśród hardcore'owej braci i dziś licznik wyświetleń liczy już ponad 700 tys.
W maju 2011 roku RISE OF THE NORTHSTAR zainicjowali przez profil na Bandcampie projekt Protect Ya Chest, reagując w ten sposób na kataklizm, jaki dotknął Japonię. Muzycy nagrali kawałek Phoenix, dochód z jego sprzedaży przeznaczając na Czerwony Krzyż. Do numeru zrealizowano też teledysk. Do dziś obejrzało go blisko milion fanów.
Pod koniec października 2011 roku RISE OF THE NORTHSTAR rusza na pierwszą z prawdziwego zdarzenia trasę koncertową. Grają 24 koncerty w 26 dni, docierając również do Polski. Tournée okazało się wielkim sukcesem. Kapela wielokrotnie grała w wyprzedanych klubach.
Po mniej więcej roku spędzonym na koncertowaniu, w styczniu 2012 roku kapela wydała EP-kę Demonstrating My Saiya Style. Sama ją wyprodukowała, a dystrybuowała niezależnymi kanałami. Wersja japońska zawiera dodatkowy dysk. EP-ka wyprzedała się, a na liście mp3 Amazona znalazła się aż na miejscu trzecim!
Pierwszą zajawką nowej płyty była kompozycja Sound Of Wolves. Wideo do niej spotkało się z wielkim zainteresowaniem. Dziś jego licznik zbliża się do miliona. Utwór znacznie zwiększył zainteresowanie kapelą. Widać to było szczególnie podczas kolejnej serii występów po Europie, po której nastąpiła pierwsza wizyta ROTNS w Japonii.
Japończycy szybko zachwycili się zespołem, wielu reagowało na niego wręcz fanatycznie. Pokłosiem wizyty w Kraju Kwitnącej Wiśni jest teledysk Demonstrating My Saiya Style. Również licznik tego filmiku zbliża się do miliona. Po dalszych występach w Azji (Tajwan, Chiny) muzycy robią sobie przerwę, aby skupić się na pisaniu piosenek na debiutancką płytę.
Na początku 2014 roku RISE OF THE NORTHSTAR opuścili studio, mając zarejestrowanych 11 piosenek. Ich miksami i masteringiem zajął się renomowany producent Chris "Zeuss" Harris (m.in. Madball, Hatebreed, Emmure). Końcowy rezultat to 50 minut muzyki, w której jest solidny thrash, rap metal, nu-metal, hard core, a czasem pojawia się też szczypta hip-hopu w stylu mistrzów z House Of Pain. Całość otrzymała tytuł Welcame.
Album jako pierwszy promował kawałek Welcame (Furyo State Of Mind), do którego w Japonii, podczas tournée w 2014 roku, nakręcono wideoklip. Drugi zwiastun to cover PHAROAHE MONCH Simon Says. W nim widać, jak bardzo zespół lubi muzykę lat 90. ubiegłego stulecia.
Parę miesięcy później wokalista Vithia zdecydował się na założenie wytwórni Repression Records. Po festiwalowych koncertach w lecie 2014 roku RISE OF THE NORTHSTAR wpadli w oko przedstawicielom wytwórni Nuclear Blast. Co zaowocowało podpisaniem kontraktu. Płyta "Welcame" ukaże się na całym świecie w listopadzie 2014 roku.


DROWN MY DAY

Zespół został założony na początku 2006 roku w Krakowie. Po kilku zmianach w składzie, rok później krakowski kwintet wydaje swoje pierwsze trzy-utworowe demo. Drown My Day zaczyna grać coraz poważniejsze koncerty, między innymi u boku takich kapel jak Pro-Pain, Death Before Dishonor czy L'esprit Du Clan.
W 2008 roku światło dzienne ujrzała pięcio utworowa EPka ONE STEP AWAY FROM SILENCE wydana przez krajowy label Spook Records kojarzony głównie ze sceną hardcore. Następne dwa lata przyniosły zespołowi pierwsze koncerty poza granicami swojego kraju. Drown My Day poza Polską zaczyna koncertować w takich krajach jak Czechy, Słowacja oraz Węgry.
2010 rok przynosi kolejną EP zatytułowaną FORGOTTEN. Krążek złożony z czterech nowych kompozycji oraz dwóch nastrojowych przerywników pozwala zespołowi pojawiać się na coraz większych festiwalach oraz pierwszych profesjonalnych trasach koncertowych.
W 2011 roku z zespołu odchodzi dotychczasowy gitarzysta Maciek Marendowski, a jego miejsce zastępuje Sławomir Wojtas. W lekko odświeżonym składzie, zespół pod koniec 2011 roku publikuje w sieci singiel Undead God, który jest zapowiedzią kolejnej płyty. Pierwszy album długogrający CONFESSIONS zostaje wydany w kwietniu 2013 roku przez niemiecką wytwórnię NOIZGATE Records.
Drown My Day w swojej muzyce sprawnie łączy elementy nowoczesnego death metalu z metalcore'ową rytmiką, jednocześnie starając się uciekać od przypisywania do jednej konkretnej łatki muzycznej.


TIDES OF NEBULA

Grupa powstała w 2008 roku, a debiutowała rok później krążkiem „Aura”, świetnie przyjętym przez krytyków i publiczność. W błyskawicznym tempie Tides From Nebula uznani zostali za najważniejszy zespół post rockowy w Polsce, a ich potencjał dostrzeżono także poza granicami kraju. TFN zagrało do tej pory kilkanaście tras europejskich, zdobywając publiczność na całym kontynencie. W 2013 roku wydali swój najnowszy album – „Eternal Movement”. Zespół znany jest z bardzo efektownych koncertów, który ukazują niesamowicie energetyczną i emocjonalną stronę muzyki.


SCHIZMA

Legendarny, bydgoski zespół, jeden z najdłużej działających i najbardziej znanych, również za granicą, polskich składów grających hard core.
Zespół powstał w 1990 roku, w Bydgoszczy, na gruncie punk rockowej KOMPANII KARNEJ. Przez dwie i pół dekady istnienia grupa przeszła wiele zmian personalnych, jednak od początku istnienia do dziś pozostaje wierna bezkompromisowemu brzmieniu hard core i etyce niezależności.
W dorobku bydgoszczan znajduje się 7 dużych płyt oraz wiele mniejszych wydawnictw, jednak głównym elementem działalności SCHIZMY są niezwykle żywiołowe, gromadzące wielu zagorzałych zwolenników koncerty. Oprócz częstych odwiedzin we wszystkich zakątkach naszego kraju, zespół wielokrotnie odwiedzał Niemcy i Francje, zanotował też wizyty w Czechach, na Łotwie, Litwie i w krajach byłej Jugosławii.
Najbardziej egzotyczną przygodą SCHIZMY była wizyta na International Rock Festival w Busan, w Korei, w 2002 roku, gdzie zespół wystąpił przed wielotysięczną publicznością u boku takich sław, jak Cannibal Corpse czy Kreator.
SCHIZMA jest też reprezentacyjnym zespołem polskiej sceny hardcore, regularnie wspomagając na koncertach w kraju, zagraniczne znakomitości typu Madball, DRI, Integrity, Sick of It All, Terror itd. Ma na koncie również szereg tras promujących na naszym podwórku wschodzące, zaprzyjaźnione hordy europejskie, takie jak Jaylan, L'esprit Du Clan, Providence, Final Prayer czy Length of Time.
W 2009 roku Schizma debiutuje w nowym składzie, pracując nad nowym materiałem – Whatever It Takes Whatever It Wrecks, który światło dzienne ujrzał w 2010 roku nakładem Spook Records. Trzy lata później ten sam label wypuszcza EP-kę bydgoszczan zatytułowaną Dla Was. Podczas Muszla Fest 2015 Schizma świętować będzie 25-lecie swojego istnienia. Szykuje się więc mały jubileusz…


INKWIZYCJA

Zespół Inkwizycja powstał 1 kwietnia 1989 roku w Krakowie z inicjatywy członków rozwiązanej hardcore'owej Ustawy o Młodzieży (UOM): poety Dariusza "Ex Perta" Eckerta – voc. (ex-Gonokok) i Krzysztofa "Żółwia" Turchana – g., bg. (ex-DieGewaldlosen).W 1991 zespół w krakowskim Teatrze Stu nagrał debiutancki materiał pt. "Na własne podobieństwo". To pierwsza w Polsce płyta wydana przez firmę niezależną (Nikt Nic Nie Wie). W 1998 ukazał się na winylu minialbum "Słowo", zawierający pięć utworów, nagranych w słynnym warszawskim studio Roberta Brylewskiego "Złota Skała". W 2000 r. została wydana kaseta zawierająca przekrojowy materiał zespołu - od utworów pochodzących z pierwszej płyty, przez niepublikowane nagrania z demo Złota Skała, po kompozycje z singla "Słowo", z drugiej strony - wiersze lidera w formie prezentowanej podczas własnych wieczorów autorskich. Całość materiału z minialbumu "Słowo" oraz utwory premierowe została wydana ponownie w 2002 r. na pierwszym CD zespołu zatytułowanym "Stare fotografie", nagranym w studio B&B Records w podkrakowskich Niepołomicach. Po zawieszeniu działalności w 2004 zespół w 2011 rozpoczyna w

nowym składzie próby oraz koncerty wyjazdowe. Powstaje kilkanaście nowych utworów. Po ustabilizowaniu składu w 2013 zespół rozpoczyna przygotowania do nagrań studyjnych. W międzyczasie w czerwcu 2013 wychodzi zremasterowana przez Marcina Dymitera reedycja LP "...Nawłasne podobieństwo..." – dostępna na winylu, a w październiku 2013 - na CD i w wersji mp3 (razem z również zremasterowanym singlem "Słowo"). W grudniu 2013 zostają opublikowane pierwsze po reaktywacji dwa nowe utwory na singlu "Powiedziałem", nagrane przez Roberta "Nasti" Nastala w krakowskim studio 3AKRAM. W 2014 r. Inkwizycja intensywnie koncertuje, m.in. na festiwalach Rock na Bagnie w Goniądzu oraz Off Festival w Katowicach. W międzyczasie powstaje pełnowymiarowy album "Wojny nie będzie", zawierający 11 premierowych utworów i mający swoją premierę 21.11.2014. Nagrywany jest pomiędzy czerwcem a wrześniem m.in. w studiach MaQ Records w Wojkowicach, 3AKRAM w Krakowie i KWARTstudio w Bochni. Produkcji całości podjął się gitarzysta zespołu, Grzegorz "Drut" Włodek, a miksów i masteringu Piotr Gruenpeter ze studia Satanic Audio w Sosnowcu. Muzyka Inkwizycji jest próbą połączenia hardcore z klasycznym punkiem, heavy i thrash metalem, jak również bardziej melodyjnymi klimatami. Nierzadko ociera się o psychodelię, gotyk, rock progresywny. Teksty utworów inspirowane są haiku, wiele ma charakter antywojenny. Piętnują fałsz, hipokryzję (również Kościoła – stąd przyklejona na początku działalności łatka zespołu antyklerykalnego).


BUTELKA

Historia BUTELKI ma swój początek w roku 1996, kiedy to McButelka zwołał kolegów z zespołu KOBRANOCKA — a byli to: DrFrankenstein i Piękny Lolo - oraz HipHłopa, który grał w OK’LASKACH. W tym składzie, w nowopowstałym studiu „Artus” w podziemiach Dworu Artusa w Toruniu, w grudniu 1996r. został zarejestrowany utwór „Potrzebni”. Celem nagrania było jedynie sprawdzenie jakości nowego studia, jednak rezultat był na tyle obiecujący, że zespół rozpoczął wkrótce potem próby w niejakiej „Zębowni”. Zaczął także grać koncerty, głównie w Toruniu, w tym kilka większych, występując przed KATem, HEYem i na festiwalu “Rap’N’Roll”, na którym zagrały takie kapele, jak KALIBER 44 i WZGÓRZE YAPA3. W trakcie prób powstał materiał na pierwszą płytę, którą BUTELKA nagrała w latach 1997-1998 w tym samym studiu. Powstało łącznie 12 utworów. Pod koniec ich rejestracji zmienił się basista — HipHłopa zastąpił Klasztor (KOBRANOCKA, ATRAKCYJNY KAZIMIERZ) - który nagrał bas do utworu „10-ty Grudnia”.W trakcie sesji w studiu dobijał się do BUTELKI telefonicznie z Niemiec niejaki Dyboś i to, co nagrał na automatyczną sekretarkę zostało uwiecznione na płycie. Okładka płyty przedstawia zbiór orderów, który DrFrankenstein odziedziczył w spadku po teściu.

W kwietniu 2003 MCButelka postanowił chwilowo rozwiązać zespół, jednak już w październiku 2003r. ustalił się jego nowy skład: MCButelka — wokal, inż MBL — gitara, Martinus — gitara, Dyboś (syn Dybosia) - klawisze, Kot — bas, Vitusz - bębny. Kot, Vitusz i Dyboś grali równolegle w zespole Czaqu a inż MBL i Martinus grali wcześniej w zespole Deuther X. Zespół zaaranżował stary materiał w nowej formie (zwiększył zawartość metalu w metalu) oraz zaczął tworzyć nowe kompozycje. Zespół zagrał na paru większych imprezach takich jak drugi koncert poświęcony pamięci Grzegorza Ciechowskiego w Toruniu oraz koncert tego typu w Tczewie (utwory Prąd oraz Lunatycy), Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy w Toruniu oraz kilku innych miejscach chociażby PUB BUNKIER w Toruniu. W styczniu 2004 zespół rozpoczął pracę nad nową płytą. W trakcie nagrywania materiału z zespołem pożegnali się Martinus i Dyboś. W efekcie końcowym – płytę nagrała Butelka jako kwartet – McButelka, inż. MBL, Kot i Vitusz.

Po roku od nagrania drugiej płyty w sieci pojawił się teledysk promujący nową płytę do utworu „LPR”. Powstały też teledyski do utworów cHWD(p) i Radio Dla Polaków. Płytę „Radio Dla Polaków” wydała wytwórnia MTJ. Premiera – 19 listopada 2005. Na koncertach Butelka objawiła swoją skłonność widowiskowości. Muzycy szokują scenicznymi strojami: przebierają się w sutanny, otaczają się niecodziennymi dekoracjami scenicznymi, lubią dymy, efekty pirotechniczne i krzyże. Po roku promowania na koncertach płyty "Radio Dla Polaków" zespół rozpoczął komponowanie nowego materiału. Z kalendarium koncertów warto wymienić W.O.Ś.P. Festiwal „HunterFest” - Szczytno 2005 - 2006, Jarocin 2006 (wyróżnienie Jury). W tym czasie z Butelką pożegnał się Vitusz i nowym perkusistą został Kviator grający równolegle w zespole Intruder (obecnie DeathCaller). Po zagraniu paru koncertów i opanowaniu nowego materiału przez Kviatora - Butelka nagrała nowy album w 2007 roku. Znalazła się na nim nowa wersja przeboju "Dekoder TV TRWAM" do którego teledysk okazał się hitem YouTube.

DemonArchia ukazała się na rynku na początku 2008 roku. W tym czasie zespół aktywnie koncertował. Butelka zagrała na takich festiwalach jak: GOTYK NA DOTYK - 2007, Park Fest – 2007, Wacken Metal Battle 2007 (II miejsce), Juwenalia Wyższej Szkoły Katolickiej w Łowiczu - 2007, GOTYK NA DOTYK 2008, MotoPARTY 2008, MECH DAY 2008, MuszlaFest 2008. Warto odnotować też wspólne koncerty z zespołami Chylińska, KAT z Romanem, TSA, Acid Drinkers, Hunter, Frontside, Totem, Chainsaw, Rootwater, Horrorscope, Mech, Killjoy, The NO-Mads, Dragon’s Eye, Corruption. Powstał wideoklip do KTW. Narastające nieporozumienia i różnice zdań co do stylistyki nowych utworów Butelki doprowadziły do odejścia z zespołu inż MBL, Kota i Kviatora.

Dzień po odejściu "starych" muzyków McButelka rozpoczął kompletowanie nowego składu. Nowymi muzykami Butelki zostali: Sivy (ex Chainsaw) - dr, Jołek (ex Doktor C) - git i Professor Jerry (ex TrzyCzwarte, All My Life) - b. Po krótkim czasie Professora zastąpił Gorzky. 11 stycznia 2009 Butelka zagrała bardzo udany koncert podczas WOŚP 2009 na rynku w Toruniu. Nowy skład zespołu został żywiołowo przyjęty przez publiczność oraz przeważały opinie, że zespół gra bardziej nowocześnie, niż w poprzednich odsłonach i w nowych kompozycjach jest więcej "powietrza". Po kilku bardzo udanych koncertach z powodów osobistych odszedł z zespołu "Sivy". Jego miejsce za perkusją zajął "Padre" (ex TAZ, techniczny Behemotha i Chainsaw). W tej chwili Butelka pracuje nad doskonaleniem materiału koncertowego i kończy komponować utwory na nową płytę. Znany jest już jej tytuł: "Diabeł z powyłamywanymi rogami". W marcu 2010 nastąpiła zmiana gitarzysty - Jołasa zastąpił Grisch (ex Enhiridion, Pandemic Genocide). Kolejna zmiana składu nastąpiła w czerwcu 2010 - na miejsce Padre za prekusją usiadł Grzała (ex Crystal Lake).


BACHOR

Jesienią 1999 roku BRADER wpadł na piwo na jedną z prób zespołu w którym STIV grał na perkusji. To były jakieś stare garaże na tyłach Zakładu Energetycznego zawalone starym złomem. W przerwie między kawałkami BRADER wziął go na stronę i powiedział o swoim pomyśle na zrobienie nowego zespołu. STIV do końca nie wiedział, co to ma być za zespół, co to ma być za muzyka ale zgodził się. Następnego dnia późnym wieczorem pijany cieć za pół litra wódki wpuścił ich do piwnicy Szkoły Podstawowej nr 1 w Giżycku gdzie odbyła się pierwsza próba w dwuosobowym składzie. Brakowało im basisty.Wszyscy w mieście wiedzieli, że niejaki KWIATEK gra na basie w kilku zespołach i pojawił się plan by zwerbować go do składu.

Zimą BRADER trafił na niego w pubie "BLUM" - to nie był lokal gdzie chodziło się na randki. Mimo iż znali się jak "łyse konie" doszło między nimi do bójki, przez co ochrona wyrzuciła ich bez koszulek za drzwi. Emocje szybko opadły na mrozie. KWIATEK usłyszał wtedy o zespole, że "to będzie BACHOR, taki wredny dzieciak, którego nie da się ugłaskać" i że nie ma basisty. Po chwili zgodził się i wrócili do środka by opić sprawę.

Gdy okazało się, że ciecia wyrzucono z pracy chłopaki chcąc grać musieli znaleźć nowe miejsce. KWIATEK załatwił po znajomości garaż na osiedlu Wilanów gdzie można było grać bez żadnych ograniczeń czasowych. Próby odbywały się regularnie, na które zawsze przyjeżdżała ich grupa kolegów, by podsłuchać i napić się piwa. Zespół pracował nad własnymi utworami często grając covery takich kapel jak The BUSINESS, THE REAL HORRORSHOW, OXYMORON, RAMZES & THE HOOLIGANS.. Pierwsze piosenki z tego okresu to „Chuligani”, „Nasza Ulica” i „Mamry Giżycko”. Fama szybko się rozeszła, że powstał nowy zespół i już na początku 2000 roku odbył się jego pierwszy koncert w znanym pubie "BLUM".

W pierwszych latach istnienia BACHOR koncertował głównie w rodzinnym mieście Giżycko. Udało im się również odwiedzić takie miasta, jak Łomża, Pisz, Kruklanki, Pozezdrze. W wakacje 2003 roku do zespołu dołączył MUSON i zostaje zarejestrowane DEMO z sali prób na Wilanowie, które za darmo udostępnione zostaje w Internecie. Rok później, w 2004 BACHOR nagrywa 3 piosenki w Węgorzewskim Studio Nagrań a jedna z nich, jako wcześniej nie publikowany utwór trafia na składankę MUZYKA ULICY MUZYKA DLA MAS VOL.1 wydaną nakładem wytwórni OLIFANT RECORDS. W sierpniu tego samego roku grają u boku PROLETARYAT w KAPONIERZE TWIERDZY BOYEN w Giżycku. W końcu przyszedł czas na nagranie długo oczekiwanego debiutanckiego albumu. 05 - 18 grudnia 2005 to termin sesji nagraniowej studia SPAART w Boguchwale. W połowie roku ukazuje się MUZYKA ULICY MUZYKA DLA MAS VOL.2, na której nie mogło zbraknąć BACHOR'a. Zespół budzi coraz większe zainteresowanie. Miesiąc przed nagraniem zespół opuszcza STIV a na jego krzesełku zasiada STASEK. Garaż, w którym odbywały się próby zostaje zalany z powodów obfitych opadów deszczu. Straż pożarna wypompowała wodę lecz część sprzętu ucierpiała. Udało się dogadać z GCK i przez te parę tygodni grać u nich.

W dniu wyjazdu do studia KWIATEK i STASEK, 60 km od Giżycka, mają poważny wypadek samochodowy, w którym kilkukrotnie dachują. Nikomu nic się nie stało, poza małymi obrażeniami, samochodem na lawecie i gitarach porozrzucanych po poboczu drogi. Po dwóch dniach naprawy sprzętu i organizacji kolejnego wyjazdu udaje się dotrzeć do Boguchwały. Bogu chwała! Sesja nagraniowa trwała od 8 grudnia do 18 grudnia. Pod koniec lutego 2006 ukazuję się debiutancki album "BO SIĘ BAWIĆ TRZEBA UMIEĆ" nakładem OLIFANT RECORDS. Płyta zdobywa bardzo dobre opinie w środowisku punkrockowym, zespół zdobywa coraz większy rozgłos i więcej fanów. W roku 2007 na perkusję wraca STIV, a MUSONA na gitarze zastępuje BARTEK. Zespół zaczyna koncertować i pojawia się w największych miastach w Polsce:. Krakowie, Warszawie, Białymstoku, Łodzi, Gdańsku, Wrocławiu, Toruniu i Bydgoszczy, gdzie czekają na nich fani. W 2008 roku swoim rodzinnym mieście zespół występuje na XII Letnim Międzynarodowym Zlocie Motocyklowym. Parę miesięcy później w grudniu po raz pierwszy BACHOR gra za granicą kraju zaliczając Punkrockowy Festiwal VILNIAUS GATVES III w WILNIE. Wraz z zaprzyjaźnionym zespołem THE HEADHUNTERS, w środku lata chłopaki ruszają w trasę koncertową BAD BOYS TOUR 2009 po Dolnym Śląsku, zaliczając kilka przepięknych miast, a po powrocie do domu, po raz drugi są obecni na XIII Letnim Międzynarodowym Zlocie Motocyklowym.

Pod koniec tego roku ukazuje się obszerny wywiad z zespołem w największym polskim punkrockowym magazynie GARAŻ #28 Jimmy Jazz Records. W tym samym okresie z zespołu odchodzi STIV a jego miejsce zajmuje KONDŻY, który jest perkusistą wyszkowskiego zespołu OD JUTRA. Mimo odległości, która ich dzieli, Giżycko-Wyszków (202 km), spotykają się razem na próbach i przygotowują się do dalszych koncertów. W maju 2010 BACHOR supportuje szwedzki zespół PERKELE, który po raz pierwszy pojawia się w Polsce na jednym koncercie w Warszawie w klubie Progresja. Dwa miesiące później w upalnym lipcu BACHOR pojawia się na Festiwalu WARHEAD w Ustce, supportując ONE WAY SYSTEM, KARCER, Dr.HACKENBUSHA. W październiku występuje przed kolejnym wielkim zespołem - EVIL CONDUCT, tym razem w Krakowie w Rotundzie. Zaprzyjaźniają się tam z zespołem Pilsner Oiquell z Czech, który również był supportem holenderskiej grupy. We wrześniu 2011 zespół podpisuje obecność na Festiwalu Oi!Ska!Days SOSNOWIEC, gdzie m.in. wystąpił SKARFACE, a następnego dnia BACHOR po raz pierwszy gra w Czechach w Pilźnie.

Muzyka tworzona przez zespół BACHOR określana mianem "Streetpunk" to proste gitarowe riffy, melodyjne solówki i refreny, tematy poruszane w tekstach to przeważnie zabawa, przemoc, alkohol, miejski zgiełk charakterystyczne dla tego gatunku muzyki. Trafia ona do różnych środowisk przez to, że zespół cały czas aktywnie koncertuje i pokazuje się w różnych miejscach. W Zielonej Górze w październiku 2011 kibice Falubazu, gdy stał się po raz szósty w historii posiadaczem złotego medalu DMP, przygotowali oprawę, która okrywała cały stadion z tekstem z piosenki BACHORA. Opisane szczegółowo i przedstawione na zdjęciach w magazynie piłkarskim TO MY KIBICE (11.2011). W listopadzie 2011 zespół spędza 2 tygodnie w Warszawskim studio SERAKOS nagrywając drugi album, który nosi tytuł "ULICA BYŁA DOMEM". W marcu 2012 roku ukazuje się on nakładem polsko-kanadyjskiej wytwórni STREET LOGO.INC, w której BRADER jest jednym ze współwłaścicieli. Latem niepublikowany utwór BACHOR'a ukazuje się na składance POLSKA GOL.2 nakładem wytwórni OLIFANT RECORDS, która w czasie Euro 2012 zagrzewała do walki naszą reprezentacje. W maju 2013 BACHOR po raz pierwszy występuje w Rosji, a dokładnie w St.Petersburgu, gdzie zostają gorąco przyjęci przez publiczność. Po powrocie, w maju, BACHOR bierze udział w mega wydarzeniu "Alex & Bruno 40 Birthday Bash" wraz z HORRORSHOW, JUNKERS, LUMPEX'75. Z tej okazji zostaje wydany LP "4 Bands On 40th Birthday!" edycji limitowanej. We wrześniu 2013 zmienia się skład zespołu. Odchodzi Kwiatek i Bartek a na ich miejsce wskakuje Michał i Marian, którzy są jednocześnie muzykami w zespole OD JUTRA. Styczeń 2014 - BACHOR na Słowacji! Pierwszy koncert po tamtej stronie Tatr w Popradzie...historia toczy się dalej...


ALIANS

Muzykę Aliansu trudno jest jednoznacznie zaszufladkować. Jest to melodyjna i skoczna mieszanka reggae, ska, folku i punku. Zespół powstał w 1990 roku i zadebiutował wydanym samodzielnie singlem "Sami wobec siebie", występując niejednokrotnie m.in. u boku takich legend muzyki niezależnej jak Fugazi, NoMeansNo, The Ukrainians czy Chumbawamba. Wystapił także na jednej scenie z nowym projektem Shane MacGowana, legendarnego wokalisty The Pogues.

Pierwszy album zatytułowany "Mega Yoga" wydał samodzielnie w 1992 roku, w wersji kasetowej, którą wkrótce zastąpiła edycja kompaktowa. Było to raczej oficjalne demo niż prawdziwie artystyczna wypowiedź, choć już ten materiał wskazywał na spore możliwości zespołu sięgającego po nie-rockowe instrumentarium i ciekawe aranżacje na bazie punk rocka przełomu lat 70. i 80 (z jego ciągotkami do reggae).

Alians zdobywał zwolenników zarówno w polskim światku niezależnym, jak i poza granicami zaliczając przez kolejne lata dziesiątki koncertów po Czechach, Niemczech, Szwajcarii, Holandii, Belgii, Norwegii, Anglii... W Polsce występował regularnie. Jest rekordzistą jeśli chodzi o występy na toruńskim festiwalu Africa is Hungry grał na niemal wszystkich najważniejszych festiwalach rockowych w kraju, w tym na festiwalu w Jarocinie oraz przystanku Woodstock w Kostrzynie nad Odrą. Odwiedzał także wielokrotnie niemal wszystkie centra niezależnej kultury w Polsce i tej części Europy. Ważną częścią aktywności grupy są występy o charakterze nie tylko muzycznym – wspomniany charytatywny festiwal w Toruniu czy koncerty dla Muzycznego Forum Niezależnej Białorusi.

Album "Gavroche" z 1994 roku to już klarowne brzmienie zespołu. Przeważały tu krótkie, dynamiczne, a przy tym melodyjne utwory punkowe, z domieszką folku, reggae i ska. Zwracały uwagę teksty. 1996 rok to trzeci, bardzo efektownie wydany album pt. "Cała anarchia mieści się w uliczniku". Repertuar zespołu nabrał tu bardziej folkowego charakteru, ale tradycyjnie grupa nie zapomniała dotychczasowym stylu. W 1998 roku Alians zarejestrował mini-album "W samo południe". Jednak dopiero 2 lata później "pełnometrażowe" "Równe Prawa" pokazały pełnię możliwości grupy dowodząc, że dla Aliansu coraz większe znaczenie mają kompozycje reggae oraz ska, bo wśród 20 utworów znalazło się zaledwie pięć typowo punkowych.

W 2000 i 2001 roku Alians wystąpił podczas Punkowej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Krakowie. Ponadto członkowie grupy wspomagali Pidżamę Porno na płytach "Złodzieje zapalniczek ", "Styropian" i "Marchef w butonierce". Ostatnim jak dotychczas albumem grupy była „Pełnia” wydana w 2003 roku, kontynuująca stylistykę znaną z „Równych praw”, natomiast rok 2006 przyniósł singiel „Nielegalni”. Choć coraz głośniej pobrzmiewały informacje o nowym albumie, to jednak w tym okresie zespół zmniejszył aktywność koncertową w wyniku sporych i częstych zmian personalnych. Nie przeszkodziły one jednak w stałej obecności grupy na najbardziej prestiżowych imprezach muzycznych i koncertach klubowych. Do chwili obecnej Alians ponad 500 razy pojawił się na scenie. W roku 2009 zespół zakończył pracę w studio, której efektem jest materiał na nowy, długo oczekiwany przez fanów krążek, zatytułowany „Egzystencjalna rzeźnia”. Ponad 50 minut muzyki wypełniającej płytę to kontynuacja najlepszych dokonań zespołu z okresu „Równych praw” i „Pełni”.

Oddając do rąk fanów całkowicie premierowy repertuar Alians nie oparł się drobnym powrotom do przeszłości umieszczając na płycie także nową wersję swojej własnej kompozycji (”Zosia na wrotkach”) i reggae’owy klasyk Izraela („Życie jak muzyka”). Nie mogło zabraknąć singla „Nielegalni” będącego ostatnim fonograficznym sygnałem aktywności zespołu. Poza muzykami grupy gościnnie na płycie pojawili się: Kuba Kaczmarek (Cała Góra Barwinków), jeden z najbardziej obiecujących polskich sound systemów (Babylon Error Sound System) oraz cała ogromna grupa muzyków sesyjnych zaprzyjaźnionych z zespołem.
Perfekcyjna dbałość o szczegóły brzmieniowe, charakterystyczne teksty, w których powaga i ironia walczą o prymat pierwszeństwa w definiowaniu rzeczywistości oraz specyficzne brzmienie Aliansu z pogranicza reggae, ska, folk i punk to wszystko czego oczekują fani i co z pewnością dostaną sięgając po nową płytę. Krążek to także wersja winylowa różniąca się od wydania na CD nie tylko zawartością muzyczną, ale także szatą graficzną. Alians zaprasza do „Egzystencjalnej rzeźni”.....

Polecamy
Premiery muzyczne
Zapowiedzi muzyczne
Ostatnio dodane
Znamy line-up 15. edycji trasy Męskie Granie [FOTO, WIDEO]

15 lat muzyki, inspiracji i niezapomnianych koncertów - trasa Męskie Granie powraca.

Popularne
U2 w Polsce!
U2 w Polsce!

W 2009 roku rusza trasa koncertowa promująca najnowszy album grupy. Chorzów znalazł się na liście dziesięciu europejskich miast, w których zespół na żywo zaprezentuje nowe utwory.

Peja "Na serio"
Peja "Na serio"

Peja ujawnił szczegóły swojego najnowszego albumu, który ukaże się w sklepach 17 września. Na albumie "Na serio" znajdzie się 19 utworów.

Hity na Czasie 2008
Hity na Czasie 2008

Na sklepowe półki trafiła składanka "Hity na Czasie 2008" czyli zapowiedź tego co czeka na fanów eskowych hitów w ramach letniej trasy!