Literatura
Spotkanie z Heleną Dobaczewską- Skonieczką

Spotkanie z Heleną Dobaczewską- Skonieczką

  • 2017-09-19, , godzina 17:00
  • wstęp wolny
  • Salon Hoffman KPCK, pl. Kościeleckich 6 , Bydgoszcz

Opis

„Wiersze z żywego drzewa” czyli Wanda i Helena w Wilnie, Żninie i Bydgoszczy, spotkanie z twórczością babuni i wnuczki.

Album wydany przez KPCK w Bydgoszczy. Spotkanie poprowadzi Bogna Wojciechowska-Blachowska, Wiersze czytać będą Krystyna Wulert oraz Artur Jakubowski. Spotkanie muzycznie wzbogaci Marek Andraszewski.

Wiersze z żywego drzewa” to album, który składa się z 3 części: Wilno, Żnin i Bydgoszcz. Każda część zawiera 20 wierszy związanych z danym regionem i kolorowe fotografie tematycznie powiązane. Są to wiersze autorstwa Wandy Niedziałkowskiej-Dobaczewskiej (w części wileńskiej) i Heleny Dobaczewskiej-Skonieczki w pozostałych. Nie często się zdarza, by swoją twórczość prezentowały wspólnie - babcia i wnuczka, promując jednocześnie regiony związane z ich twórczością. Publikację przygotowała wnuczka Helena, chcąc uczcić 125. rocznicę urodzin Wandy Dobaczewskiej, która publikowała swoją twórczość już w Wilnie. Tam też została członkiem Związku Zawodowego Literatów Polskich (1927). Tę pokoleniową twórczość splata głęboki regionalizm. Miłość do swojej „małej Ojczyzny”, którą było Wilno, potem Żnin a łączy to wszystko Bydgoszcz.

Wanda Dobaczewska (z domu Niedziałkowska), 1892-1980. Dzieciństwo i młodość spędziła w Wilnie - gdzie aktywnie uczestniczyła w życiu kulturalnym i literackim miasta. Debiutowała 1920r. tomem wierszy „Na chwałę słońca”. Od 1927 roku członek Związku Zawodowego Literatów Polskich i współorganizatorka znanych „wileńskich śród literackich”. Przeżyła obóz koncentracyjny w Ravensbrück, Po wojnie (od 1951r) zamieszkała w Żninie, gdzie pisała kolejne powieści i dodawała „ducha” swoim sześciu wnukom. Jest autorką szesnastu wydawnictw, w tym siedmiu powieści napisanych w Żninie.

Helena Skonieczka (z domu Dobaczewska)  - wnuczka Wandy Dobaczewskiej, wychowała się na Pałukach w Żninie, od 1976 roku mieszka w Bydgoszczy. animatorka ruchu kulturalnego, szczególnie w środowisku osób niewidomych. Redaktorka kilkunastu wydawnictw związkowych z serii „Biblioteka OKATiK-a” PZN. Autorka scenariuszy i licznych projektów artystycznych w Okręgu Kujawsko-Pomorskim Polskiego Związku Niewidomych.  Literacko zadebiutowała w Kielcach (2006). Autorka ośmiu tomików poetyckich, które publikuje pod nazwiskiem Helena Dobaczewska-Skonieczka. Członek Związku Literatów Polskich, RSTK oddziału bydgoskiego, instruktorka ZHP i wieloletnia działaczka w ruchu esperanckim.

Polecamy
Ostatnio dodane
Zapach Oliwii
"Zapach Oliwii" - thriller New Adult od Catherine Reiss wkrótce w księgarniach

Książka porusza ważne tematy, takie jak żałoba, uzależnienie od narkotyków czy toksyczne relacje.

Tinder jajko
AI swata lepiej niż człowiek? "Tinder jajko" da nam odpowiedź

Michał Toczyński napisał powieść science fiction o bardzo niedalekiej przyszłości.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.