Literatura
"Zygmunt Moczyński. Podróż do źródeł" - spotkanie z Lidią Smentek

"Zygmunt Moczyński. Podróż do źródeł" - spotkanie z Lidią Smentek

  • 2017-05-15, , godzina 18:00
  • Salon Hoffman Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury, Bydgoszcz

Opis

15 maja w Salonie Hoffman Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury odbędzie się spotkanie z prof. Lidią Smentek, autorką książki stanowiącej opowieść o wyjątkowym kompozytorze, dyrygencie i pedagogu - Zygmuncie Moczyńskim.

Promowana książka "Zygmunt Moczyński. Podróż do źródeł" to opracowanie poświęcone, kompozytorowi Pomorza, muzykowi, organiście, dyrygentowi, animatorowi życia muzycznego w międzywojennym Toruniu i wielkiemu patriocie, współzałożycielowi Batalionu Śmierci działającemu w konspiracji tuż po wybuchu wojny w 1939 roku, uwięzionemu przez Gestapo, torturowanemu i rozstrzelanemu w Palmirach.

Całość przedstawiona jest w formie relacji z poszukiwań udokumentowanych szczegółów z życiorysu kompozytora i weryfikacji niektórych danych wielokrotnie powtarzanych w lakonicznych notach biograficznych, jakie ukazały się drukiem. W relacji tej często wymieniane są osoby spotkane na drodze gromadzenia historycznych faktów; osoby, które swoją pomocą okazały życzliwość dla misji upamiętnienia wybitnej sylwetki Zygmunta Moczyńskiego i jego zacnej rodziny, zasłużonej na wyróżnienie dzięki swojej wiernej służbie Ojczyźnie, Bogu i Kościołowi. Sylwetka głównego bohatera jest przedstawiona na historycznym tle miejscowości, z którymi kompozytor był związany - Bydgoszcz, jako miejsce urodzenia i kolejno miasta zamieszkania: Paradyż, Koźmin, Berlin, Szczecin, Rogoźno, Toruń.

Ostatnio dodane
"Dziecko" - fascynujący thriller psychologiczny Fiony Barton

Książka o tajemniczej zbrodni sprzed lat już od 14 lutego w księgarniach.

Dziewczyny chcą się zabawić
"Dziewczyny chcą się zabawić" początkiem serii o kobietach z Łodzi

Powieść Adrianny Michalewskiej i Izabeli Szolc to początek czterotomowej sagi o łódzkich dziewczynach.