Literatura
"Zygmunt Moczyński. Podróż do źródeł" - spotkanie z Lidią Smentek

"Zygmunt Moczyński. Podróż do źródeł" - spotkanie z Lidią Smentek

  • 2017-05-15, , godzina 18:00
  • Salon Hoffman Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury, Bydgoszcz

Opis

15 maja w Salonie Hoffman Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury odbędzie się spotkanie z prof. Lidią Smentek, autorką książki stanowiącej opowieść o wyjątkowym kompozytorze, dyrygencie i pedagogu - Zygmuncie Moczyńskim.

Promowana książka "Zygmunt Moczyński. Podróż do źródeł" to opracowanie poświęcone, kompozytorowi Pomorza, muzykowi, organiście, dyrygentowi, animatorowi życia muzycznego w międzywojennym Toruniu i wielkiemu patriocie, współzałożycielowi Batalionu Śmierci działającemu w konspiracji tuż po wybuchu wojny w 1939 roku, uwięzionemu przez Gestapo, torturowanemu i rozstrzelanemu w Palmirach.

Całość przedstawiona jest w formie relacji z poszukiwań udokumentowanych szczegółów z życiorysu kompozytora i weryfikacji niektórych danych wielokrotnie powtarzanych w lakonicznych notach biograficznych, jakie ukazały się drukiem. W relacji tej często wymieniane są osoby spotkane na drodze gromadzenia historycznych faktów; osoby, które swoją pomocą okazały życzliwość dla misji upamiętnienia wybitnej sylwetki Zygmunta Moczyńskiego i jego zacnej rodziny, zasłużonej na wyróżnienie dzięki swojej wiernej służbie Ojczyźnie, Bogu i Kościołowi. Sylwetka głównego bohatera jest przedstawiona na historycznym tle miejscowości, z którymi kompozytor był związany - Bydgoszcz, jako miejsce urodzenia i kolejno miasta zamieszkania: Paradyż, Koźmin, Berlin, Szczecin, Rogoźno, Toruń.

Mapa

Ostatnio czytane
Welcha sposób na dowodzenie
Welcha sposób na dowodzenie

Jego zasługą było przekształcenie wielkiej firmy z przerośniętym aparatem administracyjnym w prężnie działające przedsiębiorstwo funkcjonujące na przejrzystych zasadach.

Piekło czeczeńskiej wojny
Piekło czeczeńskiej wojny

Nie chciał zabijać matek i dzieci; mężczyzn także, ale robił to, by nie skończyć z odciętą głową.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Konkurs Ziaja