Literatura
Spotkanie z Heleną Dobaczewską- Skonieczką

Spotkanie z Heleną Dobaczewską- Skonieczką

  • 2017-09-19, , godzina 17:00
  • wstęp wolny
  • Salon Hoffman KPCK, pl. Kościeleckich 6 , Bydgoszcz

Opis

„Wiersze z żywego drzewa” czyli Wanda i Helena w Wilnie, Żninie i Bydgoszczy, spotkanie z twórczością babuni i wnuczki.

Album wydany przez KPCK w Bydgoszczy. Spotkanie poprowadzi Bogna Wojciechowska-Blachowska, Wiersze czytać będą Krystyna Wulert oraz Artur Jakubowski. Spotkanie muzycznie wzbogaci Marek Andraszewski.

Wiersze z żywego drzewa” to album, który składa się z 3 części: Wilno, Żnin i Bydgoszcz. Każda część zawiera 20 wierszy związanych z danym regionem i kolorowe fotografie tematycznie powiązane. Są to wiersze autorstwa Wandy Niedziałkowskiej-Dobaczewskiej (w części wileńskiej) i Heleny Dobaczewskiej-Skonieczki w pozostałych. Nie często się zdarza, by swoją twórczość prezentowały wspólnie - babcia i wnuczka, promując jednocześnie regiony związane z ich twórczością. Publikację przygotowała wnuczka Helena, chcąc uczcić 125. rocznicę urodzin Wandy Dobaczewskiej, która publikowała swoją twórczość już w Wilnie. Tam też została członkiem Związku Zawodowego Literatów Polskich (1927). Tę pokoleniową twórczość splata głęboki regionalizm. Miłość do swojej „małej Ojczyzny”, którą było Wilno, potem Żnin a łączy to wszystko Bydgoszcz.

Wanda Dobaczewska (z domu Niedziałkowska), 1892-1980. Dzieciństwo i młodość spędziła w Wilnie - gdzie aktywnie uczestniczyła w życiu kulturalnym i literackim miasta. Debiutowała 1920r. tomem wierszy „Na chwałę słońca”. Od 1927 roku członek Związku Zawodowego Literatów Polskich i współorganizatorka znanych „wileńskich śród literackich”. Przeżyła obóz koncentracyjny w Ravensbrück, Po wojnie (od 1951r) zamieszkała w Żninie, gdzie pisała kolejne powieści i dodawała „ducha” swoim sześciu wnukom. Jest autorką szesnastu wydawnictw, w tym siedmiu powieści napisanych w Żninie.

Helena Skonieczka (z domu Dobaczewska)  - wnuczka Wandy Dobaczewskiej, wychowała się na Pałukach w Żninie, od 1976 roku mieszka w Bydgoszczy. animatorka ruchu kulturalnego, szczególnie w środowisku osób niewidomych. Redaktorka kilkunastu wydawnictw związkowych z serii „Biblioteka OKATiK-a” PZN. Autorka scenariuszy i licznych projektów artystycznych w Okręgu Kujawsko-Pomorskim Polskiego Związku Niewidomych.  Literacko zadebiutowała w Kielcach (2006). Autorka ośmiu tomików poetyckich, które publikuje pod nazwiskiem Helena Dobaczewska-Skonieczka. Członek Związku Literatów Polskich, RSTK oddziału bydgoskiego, instruktorka ZHP i wieloletnia działaczka w ruchu esperanckim.

Ostatnio dodane
Umwelt
''Umwelt'' Przemysława Żarskiego - thriller z pogranicza jawy i snu

Zbrodnia, tajemnica, emocje - zobacz zapowiedź trzymającej w napięciu książki.

Poezja
Najciekawsze tomiki poetyckie ostatnich lat na Światowy Dzień Poezji 2018

Z okazji Światowego Dnia Poezji prezentujemy kilka współczesnych tomików poetyckich, które warto przeczytać.

Kupony i kody rabatowe
Konkurs Ziaja