Zmień miasto
Literatura Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w lokalnym wydaniu.

"Zygmunt Moczyński. Podróż do źródeł" - spotkanie z Lidią Smentek

Kiedy2017-05-15 godzina 18:00
GdzieSalon Hoffman Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury
Bydgoszcz
"Zygmunt Moczyński. Podróż do źródeł" - spotkanie z Lidią Smentek

15 maja w Salonie Hoffman Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury odbędzie się spotkanie z prof. Lidią Smentek, autorką książki stanowiącej opowieść o wyjątkowym kompozytorze, dyrygencie i pedagogu - Zygmuncie Moczyńskim.

Promowana książka "Zygmunt Moczyński. Podróż do źródeł" to opracowanie poświęcone, kompozytorowi Pomorza, muzykowi, organiście, dyrygentowi, animatorowi życia muzycznego w międzywojennym Toruniu i wielkiemu patriocie, współzałożycielowi Batalionu Śmierci działającemu w konspiracji tuż po wybuchu wojny w 1939 roku, uwięzionemu przez Gestapo, torturowanemu i rozstrzelanemu w Palmirach.

Całość przedstawiona jest w formie relacji z poszukiwań udokumentowanych szczegółów z życiorysu kompozytora i weryfikacji niektórych danych wielokrotnie powtarzanych w lakonicznych notach biograficznych, jakie ukazały się drukiem. W relacji tej często wymieniane są osoby spotkane na drodze gromadzenia historycznych faktów; osoby, które swoją pomocą okazały życzliwość dla misji upamiętnienia wybitnej sylwetki Zygmunta Moczyńskiego i jego zacnej rodziny, zasłużonej na wyróżnienie dzięki swojej wiernej służbie Ojczyźnie, Bogu i Kościołowi. Sylwetka głównego bohatera jest przedstawiona na historycznym tle miejscowości, z którymi kompozytor był związany - Bydgoszcz, jako miejsce urodzenia i kolejno miasta zamieszkania: Paradyż, Koźmin, Berlin, Szczecin, Rogoźno, Toruń.

 
BLOK PROMOWANY
Weź udział w konkursie i poznaj moc jagód acai!Przetestuj nowe kosmetyki Ziaja polecane w pielęgnacji współcześnie wrażliwej skóry.
FB dlaMaturzysty.pl reklama